7. 6. 2020

Vánoční ryby v hradeckém kraji kvůli suchu podraží

Ryby na vánoční trh v Královéhradeckém kraji kvůli suchu podraží. Některá rybářství budou mít také menší sortiment. ČTK to řekli zástupci rybářských společností v kraji. Výlovy už jsou v druhé polovině, rybáři na některé zvou i veřejnost.

Společnost Rybářství Chlumec nad Cidlinou je s předvánočním výlovem asi na 75 procentech. “Rok je to hanebný, takový nepamatujeme. Může za to sucho a vysoké teploty. Aby to ryby vůbec přežily, tak v červenci a v srpnu se nedalo přikrmovat,” řekl ČTK ředitel chlumeckého rybářství Ladislav Vacek.

I když je ryb méně, na vánoční trh firma dodá přibližně stejné množství jako v předchozích letech. “Tuzemský trh úbytek produkce téměř nepozná, omezili jsme export. Co ale zákazník pozná, je navýšení cen. Ušlá produkce se musí zaplatit. U kapra jsme cenu na sádkách zvedli téměř o deset procent ze 77 na 85 korun za kilogram,” řekl ČTK Vacek.

Společnost hospodaří na 235 rybnících o výměře 1700 hektarů. “Výlovy stále pokračují, kvůli suchu a teplu jsme některé odkládali. U dvou rybníků vůbec nevíme, jestli je vylovíme, abychom nalovené ryby mohli uchovat do Vánoc,” dodal Vacek.

Přibližně o deset procent více zaplatí také zákazníci za ryby z produkce firmy Jan Kolowrat Krakovský. Kolowratští hospodaří na Rychnovsku a Náchodsku na více než 300 hektarech vodních ploch.

“Do konce listopadu stojí kilogram kapra v maloobchodě 89 korun, na prosinec plánujeme cenu zvýšit asi na 95 korun,” řekl ČTK vedoucí Správy Kolowratského rybářství v Opočně na Rychnovsku Václav Kalenda. Celkovou produkci ryb ale hodnotí jako dobrou. Problémem je podle něj nedostatek povrchové tekoucí vody. “Ryby z výlovů nemáme kam dávat. Proto jsme minimálně dva rybníky odložili na jarní období. Když je odečtu, tak bychom mohli dodat na vánoční trh okolo 1000 metráků ryb, což je méně než loni,” řekl Kalenda.

Kolowratští zvou veřejnost na výlov rybníku Broumar u Opočna, který se uskuteční 24. a 25. listopadu.

Ceny zvednou i hradečtí rybáři. Společnost Městské lesy Hradec Králové obhospodařuje 40 hektarů rybníků v majetku města ve čtyřech rybničních soustavách s rybí osádkou čítající kolem 12 tun. “Nestěžujeme si, ryb budeme mít tolik, kolik jsme si naplánovali. Zdražit ale musíme, protože nám vrostly vstupní náklady kvůli výraznému zdražení obilí. Cena bude vyšší asi o tři koruny na kilogramu, v žádném případě před Vánoci nepřesáhne stovku,” řekl ČTK ředitel městských lesů Milan Zerzán.

Na vánoční trh chtějí dodat okolo deseti tun ryb, což je množství podobné jako v předchozích letech. Hradečtí plánují na 17. listopadu pro veřejnost výlov rybníku Výskyt s doprovodným programem.

Přehled výlovů v České republice naleznete na serveru Naše voda zde.

 

Zdroj: ČTK

12.11.2018 8.49, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5