17.4.2017 8.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství
Tipy na vodní výlety: Telč, neboli Moravské Benátky
Většina lidí má město Telč spojeno s jeho historickým jádrem a náměstím, které bylo v roce 1992 vyhlášeno kulturní památnou UNESCO. Nedílnou součástí historie, ale i současnosti města je ale i voda, jak dokumentuje fotoseriál redakce portálu Naše voda. Foto – klikni zde!
Samotné telčské náměstí je obklopeno třemi rybníky – Staroměstským, Ulickým a Štěpnickým, nad městem je pak rybník Roštejnský, pod městem rybník Rohozenský, a i proto se Telč také někdy nazývá Moravské Benátky. Vodní plochy tvoří tři procenta území katastru Telče, jejich osou je Telčský potok, který protéká postupně soustavou dvanácti rybníků.
O Telči bylo napsáno mnoho průvodců a knih, není proto nutné je znovu připomínat. Snad jen dvě zajímavosti – most spojující historické jádro města je darem švýcarské obce Belp na znamení společného přátelství a pochází z roku 1998. Celým 65 let pak již uběhlo od chvíle, kdy právě v Telči, při natáčení kultovní pohádky Pyšná princezna, vyslovila princezna Krasomila známou větu při koketování se zahradníkem – králem Miroslavem: „Zavaž mi střevíček“.
Naše voda, foto a fotoseriál: Naše voda – Nina Havlová
17.4.2017 8.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářstvíAktuality
Praha postaví na Vltavě unikátní plovoucí heliport pro záchranáře
Akt. 21.7.2026 7.52Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Statistiky a kauzy
Naplněnost přehrad v Povodí Odry je více než 85 procent
Akt. 21.7.2026 7.24Rubrika: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy













