20. 8. 2019

Protipovodňová opatření v Nových Heřminovech nebudou stát 8 miliard

Povodí Odry se oficiálně ohradilo proti informacím, podle nichž má stát výstavba přehrady v Nových Heřminovech a související opatření 8 miliard korun. Podle obchodního ředitele Povodí Čestmíra Vlčka činí skutečné náklady 6,5 miliardy korun.

V uplynulých dnech vzrostla mediální aktivita na téma připravované výstavby přehrady v Nových Heřminovech v souvislosti se zahájením demolic prvních objektů v lokalitě budoucí přehrady. Tomuto tématu se věnovala a věnují četná média a v rámci diskuse na elektronických diskusních serverech i čtenáři těchto zpráv. V některých reportážích, popř. reakcích čtenářů nebo účastníků diskuse na dané téma se opakovaně objevil chybný údaj o předpokládané výši nákladů na výstavbu, konkrétně právě přehrady v Nových Heřminovech, kdy byla uváděna chybná částka potřebná na stavbu přehrady, a to ve výši 8 miliard korun.

Státní podnik Povodí Odry jako investor uvedené investiční akce tento chybný údaj neposkytl a pro vyloučení podobných omylů či nepravdivých údajů do budoucna uvádí předpokládanou výši nákladů na celou investiční akci, která se skládá přibližně z padesáti samostatných staveb včetně nákladů na stěžejní stavby na území obce Nové Heřminovy:

 

Předpokládané náklady na investiční akci celkem ………………….6,5 mld Kč

z toho vlastní přehrada……………………………………….1,9 mld Kč

přeložka silnice I/45………………………………………… 1,0 mld Kč

ostatní stavby celkem ………………………………………. 3,6 mld Kč

(patří sem zejména úpravy na tocích včetně ochrany obce Nové Heřminovy, stavby revitalizací, výstavba suchých nádrží, rozšíření monitorovací sítě atd.)

K uvedeným číslům je nutné dodat, že v souladu s usnesením vlády ČR se stavby, které lze financovat ze stávajících dotačních programů, budou z těchto programů také financovat, čímž se nároky na státní rozpočet dále sníží. Konkrétně stavby úprav na tocích budou financovány z programu Ministerstva zemědělství ČR „Protipovodňová prevence“, stavby revitalizací a suchých nádrží se budou financovat z „Operačního programu životní prostředí“ Ministerstva životního prostředí ČR apod.

Zdroj: Povodí Odry, ilustrační foto Povodí Odry – vizualizace budoucí přehrady

 

18.10.2013 8.37, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1