23. 7. 2019

19.4.2019 6.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Na nejhlubším místě světa našli unikátní bakterie požírající uhlovodíky

Bakterie dovedou všechno. Když na to přijde, tak spořádají i uhlovodíky podobné těm, co jsou v ropě. A nejpočetnější zastoupení mají ve společenstvech na dně Mariánského příkopu. Jak připomíná osvětový a vědecký portál osel.cz., je tam úplný uhlovodíkový ekosystém.

Mariánský příkop se táhne v Tichém oceánu mezi Japonskem a Papuou-Novou Guineou, v délce asi 2550 kilometrů. Nachází se v něm nejhlubší místo oceánu, kde naměřili 10 994 metrů pod mořskou hladinou, a také mnoho dalších pozoruhodných věcí. Díky novému výzkumu mezinárodního týmu víme, že tam jsou velmi běžné bakterie, které dovedou sežrat uhlovodíky.

Xiao-Hua Zhang z Ocean University in China a její spolupracovníci provedli zatím nejrozsáhlejší analýzu mikrobiálních populací v Mariánském příkopu. A bylo na čase. Jak říká Zhangová, momentálně toho víme víc o Marsu než o hlubinách oceánu. A to Mariánský příkop patří k těm prozkoumanějším.

Tým Zhangové se tam vypravil a nasbíral v nejhlubších místech Mariánského příkopu vzorky mikroorganismů. Jak se posléze ukázalo, jsou mezi nimi hojně zastoupené bakterie, které požírají uhlovodíky. Tyhle bakterie rozkládají látky, které jsou podobné těm v ropě, a založily na tom svoje živobytí. Takové mikroorganismy zasahují, když se do oceánu dostane větší množství ropy, ať už z jakýchkoliv příčin.

V hloubkách větších než 10 400 metrů pod hladinou tam žije spousta bakterií specializovaných na uhlovodíky. Jde především o zástupce rodů Oleibacter, Thalassolituus a Alcanivorax, vesměs z linie gamaproteobakterií, čili z příbuzenstva E. coli, salmonel, původce moru, původce cholery a dalších vypečených mikrobů. Badatelé zjistili, že ze všech známých mikrobiálních společenstev jsou právě na dně Mariánského příkopu tito specialisté na uhlovodíky zastoupeni nejpočetněji.

Vědcům to ale nestačilo. Izolovali některé z objevených hlubokomořských mikrobů, umístili je do laboratoře a zařídili jim tam podmínky, které odpovídaly prostředí na dně Mariánského příkopu. Bakterie jim názorně předvedly, že skutečně s chutí pojídají uhlovodíky, jako tu největší dobrotu na světě.

Také pátrali po tom, odkud se vlastně berou uhlovodíky, jimiž se zmíněné bakterie v největší pozemské hlubině živí. Ukázalo se, že podstatná část z nich zřejmě pochází z mořské hladiny. Zároveň ale vědce překvapilo, že uhlovodíky také vznikají přímo na dně Mariánského příkopu, kde je vyrábějí některé z mikroorganismů, které tam žijí. Je to vůbec poprvé, kdy byly takové uhlovodíky, které jsou podobné látkám v naftě, a které jsme již našli u řas v povrchové vrstvě oceánu, objeveny u hlubokomořských mikroorganismů.

Zdroj: www.osel.cz., Literatura: University of East Anglia 12. 4. 2019, Microbiome online 12. 4. 2019, foto (Thalassolituus oleivorans, specialista na uhlovodíky), autor: Yakimov et al.

19.4.2019 6.35, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4