7. 4. 2020

Liberecký kraj podpoří projekty, které pomohou zmírnit sucho

Nový dotační program zaměřený na zmírnění dopadů sucha připravil Liberecký kraj. Na projekty, které pomohou zadržet vodu v krajině, rozdělí letos šest milionů korun. V představách obcí byla opatření za zhruba 50 milionů korun, takové peníze ale kraj nemá, řekl ČTK radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).

Nový program musí ještě schválit zastupitelé. Pokud návrh uspěje, budou moci zájemci o dotaci žádat od 1. dubna do 31. července.

“Cílem programu je zakládání a obnova přirozených vodních prvků, žadatelé mohou získat peníze na vybudování nových tůní či mokřadů, revitalizaci toků či zpomalení odtoku vody z krajiny. Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů a byl tak nejvyšší v republice,” řekl Löffelmann. Sucho trápí nejvíc oblasti v česko-polském příhraničí – Frýdlantsko, Hrádecko a Chrastavsko, kde vysychají studně i potoky. Důvodem je vedle sucha i pokračující těžba uhlí na polské straně spojená s odčerpáváním obrovského množství vody.

“Je to nový program, který by měl především podpořit obce a vlastníky pozemků v přípravě přírodě blízkých opatření. Hlavní úloha ale musí být na straně ministerstva zemědělství, které každoročně rozděluje desítky miliard korun na zemědělských dotacích, a to je ten nejjednodušší a nejrychlejší nástroj, kterým se dá ovlivnit to, jak česká krajina vypadá,” doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Kraj podle něj může svými penězi maximálně podpořit aktivitu obcí, které často za vlastníky řeší věci, které se v minulosti z krajiny ztratily. Letos chce podle Půty ověřit zájem obcí, v případě potřeby může na dotace i další peníze přidat.

Nejsou to ale jediné prostředky na podporu projektů zaměřených na zmírnění dopadů sucha v kraji. Loni ministerstvo zemědělství vyčlenilo 60 milionů korun na podporu přípravy projektů vodárenských společností, které zajistí pitnou vodu pro oblasti Libereckého kraje postižené rozšiřováním těžby uhlí v Polsku. Dalších 8,6 milionu korun musí ale přidat Liberecký kraj a stejnou částkou se mají podílet obce. “Původní příslib byl 150 milionů korun, jen doufám, že to není částka poslední, není ve finančních možnostech kraje ani obcí tohle řešit,” poznamenal Löffelmann. Peníze jsou zatím jen na přípravu projektů, realizace přijde až na dvě miliardy korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

6.2.2019 15.07, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3