4. 4. 2020

Jakub Vágner dnes vysadil do Labe další tunu pstruhů

Díky finanční podpoře společnosti Veolia a Nadačního fondu Veolia vysadil dnes rybář Jakub Vágner ve Špindlerově Mlýně do Labe zhruba tunu dospělých pstruhů, z nichž někteří dosahovali váhy ke třem kilogramům. Portál Naše voda z akce připravil fotoreportáž i videoreportáž. Foto – klikni zde!

Dospělí jedinci mají přitom podle Vágnera zhruba sedmdesátiprocentní šanci v řece přežít. Kromě přirozených predátorů, jako jsou kormoráni nebo vydry, je podle rybáře největším predátorem pro tyto ryby člověk. „Kolik jich ve skutečnosti přežije, záleží tak také na nás,“ podotkl Vágner.

Vysazování pstruhů do Labe se i letos tradičně zúčastnilo několik desítek žáků ze základních škol z okolí, většina z nich si navíc na místě vyzkoušela profesi redaktora při individuálních rozhovorech s Vágnerem. Byl na to dostatek času – ryby k vysazení dorazily v transportních kontejnerech zhruba o hodinu později, než na kdy byl plánován začátek akce. To ale díky celkem příznivému počasí nikomu moc nevadilo. Právě školní mládež je součástí projektu Cesta pstruha. Letošní program tak začal již v 8.00 hodin přednáškou Jakuba Vágnera pro žáky základních škol ve Společenském domě JIML v Jilemnici.

V rámci tohoto projektu bylo již v minulých letech vysazeno do českých řek téměř deset tun dospělých pstruhů. Prvním tokem, do kterého Vágner dospělé pstruhy v minulosti vysazoval, byla řeka Střela, v lokalitě u jezu na Velké louce v městečku Plasy na Plzeňsku. Počínaje rokem 2013 se působnost projektu rozšířila do řeky Labe – do Vrchlabí a v roce 2014 do Špindlerova Mlýna. Letos vysazoval Vágner pstruhy do Labe zhruba půl kilometru nad Labskou přehradou, v lokalitě, která je pro pstruhy optimální, protože řeka si v tomto místě uchovává přirozený horský ráz, který pstruhům vyhovuje.

Naše voda – Petr Havel, foto z akce Naše voda – Nina Havlová

22.4.2015 17.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3