7.11.2014 15.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Černá Hora vystoupí z vodárenského svazku, kde vezme vodu, to teď neví
Radnice v Černé Hoře na Blanensku zatím neví, jak bude zajišťovat dodávku pitné vody pro své občany po 31. prosinci 2015, kdy vystoupí ze Svazku vodovodů a kanalizací měst a obcí okresu Blansko. O tom, že své působení v něm ukončí, rozhodli před časem v referendu obyvatelé městyse, kterým se nelíbila údajně vysoká cena vody. Radnice se tak dostala do poměrně složité situace, protože žádné zdroje vody nevlastní, řekl dnes ČTK starosta Černé Hory Ondřej Měšťan.
Zdůraznil, že městys musí postupovat podle výsledku referenda. Po vystoupení ze svazku má tři možnosti. Může od něj nadále vodu kupovat a její cenu dotovat, aby byla nižší, což ale mohla dělat i před referendem. Dále se může městys pokusit od svazku získat dva vrty – zdroje pitné vody, které jsou na jeho území. V tomto případě hrozí ale vleklé soudní spory se svazkem. Třetí možností je, že si nechá na svých pozemcích udělat své vrty.
Měšťan zdůraznil, že podle smlouvy se svazkem může Černá Hora oznámit své vystoupení z něj až od 30. června příštího roku, přičemž toto rozhodnutí nabude platnosti až v poslední den roku 2015. Městys se navíc bude muset se svazkem finančně vypořádat, což znamená, že mu bude muset vyplatit asi deset milionů Kč.
„Dalším problémem je, kdo bude provozovat čistírnu odpadních vod, kterou využíváme se sousedním Bořitovem. Ta také patří svazku. Provoz čistírny nás bude něco stát,“ uvedl Měšťan.
Část občanů městyse vyvolala referendum, protože se jim nelíbí, že platí za metr krychlový vody 89,96 koruny, zatímco například obyvatelé Lysic platí 57 a Rájce-Jestřebí 56 korun za metr krychlový vody. Tam ale radnice cenu vody dotují ze svého.
Černá Hora má 2000 obyvatel, přičemž do referenda se mohlo zapojit celkem 1610 lidí. Do hlasování se jich zapojilo 921, což představuje 57,5 procenta voličů. Výsledek referenda je tedy platný. Do hlasování se muselo zapojit nejméně 35 procent voličů. V referendu se 52,54 procenta lidí vyslovilo pro vystoupení městyse z okresního vodárenského svazku.
Zdroj: ČTK
7.11.2014 15.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality

Co přináší nový metodický pokyn na provozování DČOV?
Akt. 23.3.2025 15.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě