19. 9. 2020

Zdroje kvalitní minerálky v obci Prameny zůstanou asi bez využití

Už přibližně dvě desetiletí vytékají z vrtů v Pramenech na Chebsku hektolitry kvalitní minerálky bez využití. Píše o tom deník Mladá fronta DNES s tím, že pokud se voda nezačne jímat, bude nutné vrty zasypat.

Plán na stavbu stáčírny, který dostal na kolena malou obec na Chebsku, tak definitivně skončí nezdarem. „Dva zdroje už skončily pod vrstvou hlíny,“ potvrdila starostka Pramenů Michala Málková s tím, že vrty mají omezenou životnost. Nadějí byl donedávna investor, který skoupil od věřitelů většinu pohledávek obce. Nyní jedná s krajským úřadem o tom, že by pomohl vyřešit i pohledávku, kterou má vůči Pramenům Státní pozemkový úřad. Firma, která kraji nabídla kraji pomoc s odkoupením dluhu, je karlovarská společnost Real Aspekt. Jejími vlastníky jsou podle obchodního rejstříku Dmitrij Vajner z Karlových Varů a Rinat Iuzeev z ruské Samary. „Mluvit o našich plánech je zatím předčasné,“ nechal se slyšet Dmitrij Vajner. „Až budu mít jasno, rád řeknu víc,“ dodal. Potvrdil ale, že firma má zájem v Pramenech investovat do stavby dětské léčebny. „Ze stáčírny sešlo,“ potvrdila už dříve starostka Málková. Pokud se podaří oddlužení obce dotáhnout do konce, Pramenští si konečně budou moci vydechnout a sáhnout na peníze, které jim leží na roky zablokovaném účtu.

Nápad na využití tamních zdrojů minerálních vod dostal konkrétní obrysy kolem roku 1993. Měl to být kšeft jako hrom. Voda v lahvích tehdy byla v kurzu. Jak říkal tehdejší starosta Václav Brenner, Prameny leží na minerálce a toho je třeba využít. Radnice zaplatila 17 průzkumných vrtů, vykoupila pozemky pro výstavbu stáčírny a získala licence. Podařilo se jí sehnat investora, od kterého měla příslib, že na každém litru stočené minerálky vydělá několik haléřů. Dohromady to mělo být asi patnáct milionů korun ročně. Starosta zároveň začal křísit lázeňskou minulost města. Vznikl projekt na rekonstrukci tamního sanatoria. Ochráncům přírody se ale podařilo další postup zablokovat. Přestože se po čase podařilo jejich názor částečně změnit a stavba stáčírny tak dostala zelenou, investor od plánu stavět upustil a další se do obce nehrnuli.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – karlovarský kraj, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

12.1.2015 8.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4