20. 8. 2019

Zdroj pitné vody pro Turnov je lépe chráněný před záplavami

Lépe chráněná před povodněmi je úpravna vody s vrty v Nudvojovicích, která je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní obce. Díky modernizaci za 45 milionů korun má úpravna také vyšší kapacitu a dokáže spolehlivěji odstranit chlorované uhlovodíky ze surové vody. Stavba trvala 13 měsíců a příprava na ni čtyři až pět let, řekl předseda Rady sdružení Vodohospodářského sdružení (VHS) Turnov Milan Hejduk. VHS Turnov byla investorem stavby.

Hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov jsou studny v Dolánkách, které se ale občas zakalují, například v důsledku vydatných dešťů. V takovém případě se musí odstavit. “Dolánky letos vypadly asi pětkrát se zákalem,” uvedl Hejduk. Potřeby čtrnáctitisícového Turnova pak pokrývají hlavně vrty s podzemní vodou v Nudvojovicích, které ale před rekonstrukcí nebyly dostatečně chráněné před záplavami. “Když přijde velká voda, tak se nám zalijí vrty,” řekl Hejduk. Pamatuje, že v minulosti bylo město kvůli tomu bez obou zdrojů vody.

Díky úpravám by zaplavení vrtů nedaleko řeky Jizery nemělo nastávat ani v případě 120leté vody. Z původních šesti vrtů vybudovaných v letech 1975 až 1982 se nadále budou používat jen čtyři, které jsou v průměrné hloubce 60 metrů. “Na základě hydrologického posudku se přistoupilo k tomu, že vrty u Jizery, které byly mělké, se zatamponovaly, zrušily,” řekl novinářům ředitel oblastního závodu Turnov Severočeských vodovodů a kanalizací Jiří Kovalčik. Zbývající čtyři vrty prodělaly takzvanou mechanickou regeneraci, při níž se odstranily zkorodované části a sediment. Nové je také potrubí, jež vede do úpravny, elektroinstalace či používaná technologie na čištění vody. Mimo jiné dokáže spolehlivěji odstranit chlorované uhlovodíky ze surové vody. “Připravujeme se už dopředu na zpřísnění limitů právě na tyto látky,” dodal Kovalčik. Díky úpravám se také zvýšila kapacita úpravny vody ze 40 na 50 litrů vody za vteřinu.

Na modernizaci úpravy se podařilo získat evropskou dotaci 27 milionů korun, dalších pět milionů přidal Turnov a okolní obce a tři miliony Liberecký kraj, zbytek hradilo VHS Turnov. Pro sdružení to byla jedna z letošních klíčových vodohospodářských investic.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: VHS Turnov

13.12.2018 8.32, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1