4. 4. 2020

8.2.2019 8.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Závlahy? Mlácení prázdné slámy

Ministerstvo zemědělství chystá změny v pozemkových úpravách. Připomíná to Brněnský deník s tím, že ministerstvu jde o to, aby právní vztahy k půdě lépe umožnily dlouhodobé zadržení vody v krajině a závlahy. Jeho prioritou je v tom jižní Morava.

Podle hlavního koordinátora projektu Intersucho Miroslava Trnky je důležité, aby kroky k zajištění dostatku vody byly postupné. „A je dobře, že pozemkový úřad cílí na nejohroženější území. Prioritu v těchto opatřeních by měl mít hlavně Jihomoravský kraj, zvláště pak Břeclavsko, Znojemsko a Hodonínsko,“ reagoval.

Státní pozemkový úřad spolupracuje s obcemi na jihu Moravy už nyní, státní úřad má například zaplatit rybník ve Velkých Němčicích. „Už máme projekt. Rybník bude mít asi šest hektarů se dvěma ostrůvky. Předpokládané náklady jsou osmnáct milionů korun,“ přiblížil starosta obce František Smetana. Do roku 2022 plánuje úřad v kraji minimálně čtyři projekty vodohospodářských opatření za asi šedesát milionů korun v okresech Hodonín, Blansko a Brno. „Dále máme připravených šest projektů pro možné protierozní a protipovodňová opatření za asi sedmdesát milionů korun,“ uvedla mluvčí úřadu Lenka Růžková.

Nový rybník chtěli i v Želeticích na Hodonínsku. „Měl ho stavět pozemkový úřad, ale vyskytly se tam problémy. Čekáme, až k tomu dá úřad stanovisko, nyní projekt zkoumá,“ řekl starosta Pavel Planeta.Pozemkové úpravy mají také pomoci k rozvoji závlah. Ty jsou na jihu Moravy už delší dobu ve špatném stavu. „Momentálně jsou využívané jen závlahy ze závlahové nádrže v Blatnici a malokapacitní u zelinářů v Mikulčicích. Jinak prakticky zanikly,“ postěžoval si například šéf hodonínské okresní agrární komory Petr Chaloupka. K obnově závlahových systémů a zdrojů závlahové vody je však skeptický. „Je to mlácení prázdné slámy. V první řadě je potřeba změnit zákony. Aby se mohly závlahy budovat, musí souhlasit všichni s prodejem pozemků, jinak je konec,“ uvedl.

Zdroj: Brněnský deník (redakčně kráceno), ilustrační foto (závlahy) Naše voda – Nina Havlová

 

8.2.2019 8.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3