22. 9. 2020

17.6.2020 15.59, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Zástupci RiseSun informovali o průběhu výstavby lázní v Pasohlávkách

Aktuální stav příprav projektu lázeňského rezortu SPA Pasohlávky přijel ve středu 17. června 2020 vedení Jihomoravského kraje a předsedům politických klubů představit Xie Ju, generální ředitel společnosti RiseSun. Informovala o tom mluvčí Krajského úřadu Jihomoravského kraje Monika Brindzáková.

Čínský investor už vybral architektonický návrh, první fáze výstavby by měla začít na konci příštího roku, na ni naváží další dvě etapy a realizace celého projektu by měla být dokončena nejpozději do roku 2026. Společnost RiseSun odkoupila pozemky u Pasohlávek loni v lednu za 380 milionů korun. Podle smlouvy musí firma dodržet územní plán i studii a dále má za povinnost splnit časový harmonogram – územní rozhodnutí předložit do tří let, do pěti stavební povolení a do sedmi kolaudační rozhodnutí.

„Kvůli pandemii COVID-19 jsem nemohl odcestovat domů, ale o to více pracujeme na projektu. Jižní Morava mi přirostla k srdci a stala se mým druhým domovem. Momentálně máme kladně vyřízené posouzení vlivu na životní prostředí EIA a v běhu je územní rozhodnutí. Vliv koronaviru na samotnou realizaci projektu jsme zatím nijak výrazně nezaznamenali. Snažíme se, aby většina dodavatelů byla z tohoto regionu, a tím by ani v budoucnu nemělo nastat žádné výrazné zdržení,“ sdělil Xie Ju.

„Pozemky pro výstavbu komplexu jsou krásným místem se strategickou polohou v rámci našeho regionu. Jsem rád, že se daří investorovi plnit nastavený harmonogram a že nás také pravidelně o průběhu prací na projektu informuje. Je to společnost, která ve světě zrealizovala desítky dobře fungujících projektů a díky tomu může i jižní Morava získat na popularitě,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Vedle tohoto lázeňského rezortu má vyrůst léčebný rehabilitační ústav. Sloužit bude k péči o pacienty především po operaci dlouhých kostí, na které má minerální voda vysoce blahodárné účinky. Tento projekt bude plně pod taktovkou společnosti Thermal Pasohlávky, kterou vlastní kraj a obec Pasohlávky. „Co se týká výstavby Odborného léčebného ústavu – Sanatoria Pálava, jeho výstavba je stále jednou z priorit Jihomoravského kraje. Jde o léčebně rehabilitační péči, která kraji jednoznačně chybí. Nicméně koronavirová krize, jejímž výsledkem je kromě jiného propad v rozpočtu kraje, zapříčinila to, že nemůžeme potvrdit plné financování projektu. Přesto Thermal Pasohlávky dále na projektu pracuje, aktuálně s cílem dokončit dokumentaci pro stavební povolení a získat stavební povolení. Mezitím bude po krajských volbách a nové zastupitelstvo tak bude mít možnost o projektu rozhodnout s čistou hlavou a také v návaznosti na aktuální finanční možnosti kraje. Současně budeme zkoušet hledat další možné zdroje financování z jednotlivých ministerstev nebo dotačních zdrojů. Až teprve pokud by se nepodařilo najít financování, bude variantou i možnost prodeje celé projektu případnému soukromému investorovi,“ doplnil hejtman na závěr.

Zdroj a vizualizace projektu: Krajský úřad Jihomoravského kraje

 

17.6.2020 15.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4