19. 9. 2020

10.9.2020 9.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Zájem o Lipensko nepolevuje ani v září, turistickou sezónu ukončí balónové létání

Během září míří na Lipensko o deset procent více návštěvníků než v předchozích letech. Potvrzují to ubytovatelé z celého území, které se rozprostírá od Stožce po Rožmberk. I přes problémy související s koronakrizí zažili zdejší ubytovatelé úspěšný červenec a srpen. Zájem o tento atraktivní kout republiky nepolevuje ani během září, uvedl Pavel Pechoušek z Turistického spolku Lipenska.

„Léto bylo super a teplé září s babím létem k nám láká stále mnoho hostů. Oproti loňsku evidujeme desetiprocentní nárůst. Výborné jsou hlavně víkendy, ten uplynulý byl pro nás hektický až moc. Kromě 100% obsazeného hotelu dorazily desítky cyklistů a do toho byla u nás velká rodinná oslava,“ uvádí ředitelka hotelu České Žleby Dagmar Šubová.

„Po vydařené letní sezóně přetrvává nadále zájem především ze strany českých hostů. Zářijová vytíženost resortu je o 5% vyšší než v předchozím roku a dosahuje celkově 70%. Na prodloužený víkend spojený se svátkem Sv. Václava jsme již tradičně vyprodáni,“ uvádí Luboš Krejza, majitel společnosti Lipno Lake Resort.

Tato slova potvrzuji majijtelé hotelů z pravé strany Lipna. „V září hraje příroda všemi barvami a náš hotel je položen vysoko nad inverzí. I když jsou dole mlhy, u nás je
krásně. To se odráží také v obsazenosti, zejména o víkendech, která se blíží 100 procentům,” říká Vladimír Šlégr, ředitel hotelu Svatý Tomáš u Přední Výtoně, který je
kulturní památkou obnovenou čistě z privátních prostředků.

„Září i říjen máme výborně obsazené. Obsazenost je vyšší než 90 procent a je to zejména díky svatbám a podnikovým akcím. Léto i podzim je jsou u nás lépe obsazeny než v minulých letech. Lipensko a jeho příroda zkrátka táhne. Je to ostrý kontrast oproti hotelům, které provozujeme v Českém Krumlově,“ uvádí Petr Zemek, ředitel hotelu Knížecí cesta v Bližší Lhotě u Horní Plané.

Závěr letošní povedené, ale koronavirem poznamenané návštěvnické sezóny nabídne tradiční balonová fiesta. Kromě zprostředkování neopakovatelných zážitků pro milovníky jihočeského moře je cílem zářijového balonového létání prodloužení hlavní sezóny a její originální zakončení.

Akci, kdy si pasažéři v proutěném koši užijí výhled na celé Lipno, Šumavu i Alpy zajišťuje Turistický spolek Lipenska – sdružení, které se stará o rozvoj cestovního ruchu na území od Stožce po Rožmberk. Startuje se na pláži v Černé v Pošumaví a hlavní organizátor Jiří Mánek slibuje více než hodinový let za bezkonkurečně nízké ceny. Podobnou akci tu organizuje již po čtvrté.

„Nejvíce balonů jsme měli v první sezóně, kdy jsme zapojili balonáře z celé ČR, ale i další ročníky jsou dobré přibližně s deseti balóny. A protože je akce hezkou tečkou za letní sezónou, pokračujeme v ní již tradičně, s tím, že když úplně na Lipně nevyjde počasí, třeba je nad vodou a v údolí hustá mlha, za které se nedá bezpečně přistávat, tak startujeme v Českém Krumlově a pozorujeme nádherné město s řekou Vltavou,“ shrnuje Mánek.

Nad Lipnem se bude létat poslední zářijový víkend, hromadný start balónů se plánuje na pátek nebo sobotu.

Koordinátorem letů je známý českobudějovický balonář Pavel Božoň, který je již také členem Turistického spolku Lipenska. „Budeme mít možná i patnáct balonů, které budou milovníkům balonového létání k dispozici a rozdělíme je podle zájmu. Část poletí nad Lipnem a část nad Českým Krumlovem,“ upřesňuje Božoň.

Termín hromadného vzletu balonů je naplánován na pátek 25. září na 6:30 hodin. V případě nepřízně počasí je náhradní termín letu stanovený o den později.

„Pokud bude dostatek zájemců, je možné, že se poletí oba dny. Létat se dá pouze ráno, případně v podvečer, kdy to dovoluje termika. Samozřejmě bude záležet na počasí, síle a směru větru, ale preferujeme start z okolí Frymburku a Černé v Pošumaví. Je ale možné, že to bude Přední Výtoň nebo Dolní Vltavice. Rozhodne počasí a o místě startu se všichni včas dozví,“ uvádí Božoň.

Naše voda, foto:  Tomáš Perzl

 

10.9.2020 9.48, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4