10. 7. 2020

29.5.2020 13.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Začíná další sezona na krkonošských loukách

Pastva na loukách se stala v posledních letech nedílnou součástí péče o významné botanické lokality Krkonoš. Ovce, kozy, skot i koně pomáhají na čtyřech desítkách lučních lokalit. Díky nim a související péči hospodářů se na louky vrací například endemické druhy jako zvonek český nebo violka žlutá sudetská. Dnes hospodář přivezl krávy na Přední Rennerovky.

„Krkonošské louky mají složitý osud. Nebýt našich předků, kteří vyklučili lesy, nevznikly by. Poválečným odsunem původního německého obyvatelstva a odlišným způsobem hospodaření tehdejších JZD a státních statků louky ztratily svou přírodní hodnotu. Zarůstaly plevelem a náletem. My se dnes snažíme vracet loukám život,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch

Správa Krkonošského národního parku díky několika běžícím projektům na podporu lučních společenstev obhospodařuje zhruba 130 lučních lokalit. V rámci projektu „Obnovný management krkonošských luk“ pod programem OPŽP letos plánujeme pečovat o čtyři desítky lučních lokalit. Celková výměra luk v rámci zmíněného projektu je více než 450 hektarů. Na nich plánujeme vláčení, sekání, sušení sena i pastvu dobytka.

Práce hospodářů na loukách doplňuje projektová pracovní skupina. Tito pracovníci Správy KRNAP pomáhají především s úklidem lokalit po zimě, úklidem štěrku a kamení z luk, pročišťováním stružek, se sečí invazivních a expanzivních druhů rostlin, především šťovíku alpského a lupiny mnoholisté. Pracovní skupina též bude vyžínat borůvčí na loukách určených k dalšímu hospodaření, opravuje ohrady, pomáhá se sečí na špatně dostupných místech a vyřezává náletové dřeviny.

Na loukách a pastvinách je zakázáno:

  • Vjíždět či vstupovat na neposečené louky.
  • Vyšlapávat nové cesty a zkratky přes louky.
  • Manipulovat s balíky sena, poškozovat balíkové folie.
  • Vstupovat do ohrad, kde jsou hospodářská zvířata, zejména mláďata, plemenní býci nebo pastevečtí psi.
  • Plašit hospodářská zvířata (např. hlukem, prudkými pohyby, volným pobíháním psů).
  • Manipulovat s elektrickým napájením ohrad a elektrickými ohradníky.
  • Manipulovat s přívodem vody do nádrží v ohradách.
  • Krmit hospodářská zvířata.

Doporučujeme: Dbát pokynů pastevce při přehánění stád, neplašit zvířata, nestavit se stádu do cesty. V případě útěku zvířat či jakéhokoli problému kontaktovat pracovníky Správy KRNAP.

Zdroj a foto Správa KRNAP

 

29.5.2020 13.18, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2