30. 5. 2020

Za otravu raků prý znečištěná voda nemůže

Výsledky rozborů provedených experty ze Státního veterinárního ústavu v Olomouci nepotvrdily přítomnost cizích látek ve vodě řeky Bystřice poblíž Hluboček. Informovala o tom olomoucká mutace deniku.cz.

V uvedeném toku totiž v minulých dnech, jak portál Naše voda informoval, uhynuly stovky raků říčních. Nyní ještě podrobí odborníci v Praze vzorky mrtvých živočichů rozboru na takzvaný račí mor. Podle zoologa Miloše Holzera v lokalitě ale k úhynu dochází pravidelně a za likvidací tvorů,kteří jsou velmi citliví na znečištění, mohla stát kombinace několika faktorů.

Olomoucká pobočka Státního veterinárního ústavu dostala na stůl vzorky vody a také uhynulých živočichů. „Voda se vyšetřila na základní údaje znečištění. Zvažovalo se, jestli nedošlo k průsaku žumpy nebo něčeho podobného. Výsledky na nic nepřišly. Podstatné ale je, že pokud v takovýchto vodách není velké množství škodlivin, snadno a rychle se odplaví, takže se na ně nepřijde,“ uvedl Jan Bardoň, ředitel institutu. Pozůstatky živočichů se ještě zkoumají. „Krajská hygienická stanice požádala o vyloučení račího moru. Tento rozbor se dělá v Praze. Výsledky by měly být pravděpodobně do konce týdne,“ nastínil Bardoň.

Zoolog Holzer se od roku 1980 podílí na návratu raka říčního do českých a moravských vod. Také v oblasti u Hluboček vysadil nespočetné množství raků.Podle jeho slov zde každým rokem dochází k úhynu několika z nich. „Račí mor bych s největší pravděpodobností vyloučil. Již při prvním pohledu by bylo zřejmé, že jsou jedinci slabí a zjevně nemocní. Plísňové onemocnění přenáší rak americký, který dělá velkou neplechu, ale na Moravě není tak rozšířený. Problémy jsou hlavně v Čechách,“ sdělil Holzer. Tvrdí, že příčina je jinde. „Úbytek kyslíku, to je zásadní věc a limitující faktor. Rak v poslední době jisté znečištění vydrží, ale zásadní je nedostatek kyslíku. Domnívám se, že je to i tento případ,“ sdělil zoolog s tím, že vše mohly ovlivnit i vysoké teploty a snížený průtok vody. Nevyloučil však, že se na úhynu zvířat mohlo skutečně podepsat také znečištění drobného rozsahu.

„Obecně se dá říci, že je populace raků říčních oživena a v lokalitě na řece Bystřici je jich nespočet. K zásadnímu narušení by došlo, kdyby byli vytráveni totálně,“uzavřel Holzer. K události, která se stala 19. července, přijeli hasiči a rybáři. Snažili se část postižených raků říčních ze Zdiměřského potoka přesadit do řeky Bystřice.Na místo se vydali i zástupci obce a také pracovníci olomoucké pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle mluvčí ČIŽP instituce čeká na výsledky všech rozborů, na základě kterých celou situaci vyhodnotí.

Zdroj: www.denik.cz

1.8.2012 16.52, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31