4. 7. 2020

29.9.2015 0.09, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Výstavba přivaděče vody na Benešovsku nabrala zpoždění

Výstavba nového přivaděče vody z Želivky pro obce na Benešovsku nabrala zpoždění. Ve třech obcích na trase stavby se v zemi objevilo vedení, které nebylo zaneseno v žádných plánech. Zhotovitel požádal o prodloužení termínu dokončení o měsíc, správní rada svazku obcí, který je investorem akce, o tom bude jednat v příštích dnech. ČTK to řekl místostarosta Benešova Roman Tichovský (ODS).

“Do konce roku musejí být hotovy všechny stavební práce, aby mohly být proplaceny letos. V případě, že budou nějaké stavební práce pokračovat ještě v příštím roce, neměl by na ně svazek obcí financovaní a musely by jít k tíži obcí,” uvedl Tichovský.

Situace se podle něj zkomplikovala i kvůli tomu, že benešovští zastupitelé minulé pondělí neschválili změnu územního plánu potřebnou pro výstavbu u motorestu Konopiště. Město má smlouvu s vlastníkem, že ho pustí na pozemky s přivaděčem až po schválení změny územního plánu. Podle Tichovského se nyní zhoršila vyjednávací pozice města vůči zhotoviteli, který může namítat, že nejde o zpoždění, které by zavinil on. “Takže budeme moci uplatnit nižší penále, než jsme mohli,” podotkl Tichovský.

V Benešově se minulé pondělí rozhořel spor mezi koalicí a opozicí, kvůli němuž nebyl schválen program zastupitelstva a jednání skončilo předčasně. Opoziční ČSSD tvrdí, že k návrhu změny územního plánu neměla dostatečné podklady. “Nedostali jsme přílohy ani jsme nebyli pozváni k jakémukoliv projednání,” prohlásil zastupitel za ČSSD Petr Hostek. V kuloárech se dokonce hovoří o tom, že opozice by mohla navrhnout i hlasování o odvolání vedení radnice. Tichovský namítl, že územní plán je volně přístupný na internetu a nikdy se zastupitelům tyto materiály neposílaly, protože jsou velmi obsáhlé. Pořízení jednoho výtisku by podle něj stálo 20.000 korun. Další jednání zastupitelstva by mělo být 5. října.

Svazek obcí, v němž jsou kromě Benešova Čerčany, Senohraby, Mrač, Čtyřkoly, Lštění, Mirošovice a Poříčí nad Sázavou, získal na výstavbu nového přivaděče evropské peníze. Náklady představují zhruba 314 milionů korun. Dosavadní vodovod, který vede přes Čtyřkoly, Lštění, Čerčany, Mrač a Žíňánky do Benešova, je 40 let starý a je z poloviny zkorodovaný. Město navíc potřebuje vyřešit problém s nedostatečnou kapacitou svých vodojemů. Podle Tichovského jsou nyní hotovy doprovodné stavby, do nich se už montují technologie. Potrubí, kterého má být asi 15 kilometrů, je položeno asi ze 70 procent.

Díky vyšší kapacitě bude možné k Želivce připojit Sedlčany na Příbramsku, které jsou zatím odkázány na vlastní zdroje pitné vody. Z této strany jsou práce už hotovy. Sedlčanská část přivaděče má menší průměr potrubí, ale je delší, měří přes 30 kilometrů. Práce na tomto úseku si vyžádaly 350 milionů korun.

Zdroj: ČTK

29.9.2015 0.09, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2