13. 7. 2020

Výstava Prygl story je k vidění na Magistrátu města Brna

Magistrát města Brna se sídlem na brněnské Kounicově ulici se od 3. ledna 2014 stal dalším místem, kde je široké veřejnosti představena výstava Prygl story / Příběh Brněnské přehrady. Oznámila to Gabriela Tomíčková, mluvčí Povodí Moravy.

Tato svým obsahem specificky zaměřená výstava, jejímž kurátorem je státní podnik Povodí Moravy, přibližuje historii i současnost vodního díla Brno. Činí tak způsobem, který spojuje klasické podání naučné expozice s netradičním pojetím výkladu formou komiksů od kreslíře Jana Duchoně. Nedílnou součástí výstavy jsou také dobové fotografie z výstavby vodního díla.

Návštěvníci magistrátu se díky výstavě poutavým způsobem dozví mimo jiné o záchraně přehrady před plánovaným zničením za druhé světové války nebo o způsobu, jak se čistí Brněnská přehrada od sinic. Součástí expozice je také velká kreslená mapa povodí Moravy s erbovními znaky vybraných měst a lokalizací vodních nádrží ve správě Povodí Moravy, s.p. Externí součástí výstavy je pak funkční model hráze vodního díla Brno. Ten je momentálně dlouhodobě umístěn v přízemním podlaží brněnského Technického muzea v Králově Poli. Model vyrobili odborníci z Laboratoře vodohospodářského výzkumu Ústavu vodních staveb VUT v Brně.

Výstava je svým charakterem koncipována jako výstava putovní. Během doby své existence již hostovala v prostorách gymnázia v Brně-Bystrci a na základních školách Heyrovského, Vejrostova a Laštůvkova. Mimo vzdělávací instituce nalezla své uplatnění také na Krajském úřadu jihomoravského kraje v Brně, na hradě Veveří, v Technickém muzeu Brno, na radnici městské části Brno-Bystrc, v tamním Společenském centru nebo OREA Wellness Hotelu Santon. Posledním strana 2/2místem, kde byla výstava koncem roku 2013 umístěna, byla Základní škola, Praktická škola a Dětský domov v Brně na Vídeňské ulici.

Naše voda, foto: PMO

3.1.2014 8.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2