21. 5. 2019

Výsledky letošního sčítání čápů

Na vernisáži výstavy vítězných fotografií ptáků roku 2014 zveřejnila Česká společnost ornitologická (ČSO) výsledky letošního 7. mezinárodního sčítání čápů bílých. Informoval o tom ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek s tím, že čápů v ČR neubývá.

Podle něj došlo ornitologům zhruba 5000 jednotlivých pozorování čápů ze 1273 obsazených i neobsazených čapích hnízd a umělých podložek. „Máme tedy absolutně plošné pokrytí, informace máme z 99% čapích hnízd,“ uvedl Vermouzek. Celkem 806 hnízd bylo obsazených, přitom z valné většiny z nich (konkrétně ze 633, tedy 78%) čápi vyvedli alespoň jedno mládě. Pouze 159 hnízd (20%) bylo prokazatelně neúspěšných, tj. hnízdění zde začalo, ale mláďata se buďto nevylíhla nebo uhynula před opuštěním hnízda. Zbývající část (14 hnízd, 2%) tvoří hnízda, u nichž chybějí údaje z poslední fáze hnízdění, takže nelze s určitostí říct, zda byla úspěšná nebo neúspěšná.

„Celkově nás výsledky potěšily,“ komentuje údaje Vermouzek. „Počet obsazených hnízd je i po loňském roce, kdy se nevyvedla skoro žádná mláďata, prakticky shodný jako před 10 lety. Čápů bílých u nás tedy neubývá, stále je u nás přes 800 hnízdících párů. Na konci hnízdní sezóny, včetně vyvedených mláďat, se u nás pohybuje přes 3000 čápů bílých“. Letos spuštěná databáze čapích hnízd na cap.birdlife.cz pomůže i čápům samotným. Ornitologové vědí o 12 hnízdech, která potřebují nějaký zásah, ať již zabezpečení před zkratem u hnízd na elektrických sloupech nebo o snížení příliš vysoké čapí stavby, které hrozí zřícení. Úpravy a opravy přijdou na řadu v průběhu zimy, aby měli čápi na jaře připravena bezpečná hnízdiště.

Letošní rozsáhlé sčítání čápů se uskutečnilo díky zapojení více než pěti stovek pozorovatelů z řad ornitologů i laické veřejnosti, ale podmínky pro to poskytla i finanční podpora Generálního partnera Ptáka roku 2014, společnosti E.ON Česká republika, s.r.o. Vladimír Vácha, šéf koncernové komunikace společnosti E.ON, k tomu říká: „Cítíme odpovědnost za životní prostředí kolem nás. Ročně investujeme přibližně 200 milionů Kč do rekonstrukce elektrického vedení vysokého napětí, abychom přispěli ke snížení rizika poranění zejména velkých dravých ptáků nebo čápů. Jako první jsme získali atest od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR na novou konstrukci konzoly Pařát III, která je vybavena bezpečnou dosedací tyčí pro ptáky.“

Výsledky letošního sčítání čápů zveřejnili ornitologové na vernisáži výstavy fotografií ČÁPI 2014, která představuje soubor nejlepších snímků zaslaných do stejnojmenné soutěže. Návštěvníci si mohou výstavu prohlédnout v budově Českého rozhlasu (Galerie Vinohradská 12), Vinohradská 12, Praha 2 – od 5. do 16. listopadu vždy ve čtvrtek a v neděli, od 15.00 do 20.00 hodin. Český rozhlas Dvojka, mediální partner výstavy, vyhlásil při té příležitosti vítěze Ceny Meteoru, o němž rozhodli sami posluchači hlasováním na stránkách rozhlasového pořadu Meteor. Z ceny (digitálního fotoaparátu) se může radovat Lenka Jamnická se snímkem Blízké setkání.

Letošní sčítání čápů bílých a uspořádání soutěže a výstavy fotografií podpořili: E.ON Česká republika, s.r.o., Správa Krkonošského národního parku, Meopta – optika, s.r.o., Eurovia Kamenolomy, a.s., Swarovski Optik, Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Českomoravský štěrk, a.s., Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Správa Národního parku České Švýcarsko, Správa Národního parku Podyjí, CK Primaroute, Českomoravská myslivecká jednota, PRO-BIO, s.r.o., Cemex, Czech Republic, s.r.o., Klub ekologické výchovy, ORNIS – Muzeum Komenského v Přerově, Město Teplá.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

6.11.2014 8.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2