27.12.2014 16.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Vypouštění splašků chataři kontroluje soukromá policie
Město Seč na Chrudimsku častěji kontroluje chatové oblasti, zda se majitelé nemovitostí správně starají o své septiky. Najala si i bezpečnostní agenturu. Kontrolami se snaží zlepšit kvalitu vody v sečské přehradě.
V oblíbené vodní nádrži se také kvůli nedisciplinovaným chatařům v létě častěji vyskytují sinice. ČTK to řekl starosta Marcel Vojtěch.
„V letošním roce, kdy se tu odebíraly vzorky v lokalitě Hoješín a Ústupky, nebyly problémy. Zvýšené kontroly s pomocí bezpečnostní agentury se vyplácejí,“ dodal starosta.
Sečská přehrada je se svými 220 hektary největší vodní plochou v kraji. Zároveň je ale nejvíc postižená výskytem sinic. Sinice se v přehradě množí zejména kvůli vyšší teplotě a koncentraci rozpuštěného fosforu. Jeho hlavním zdrojem jsou odpadní vody z obcí nad Sečí a z rekreačních oblastí, uvedl krajský radní Václav Kroutil (ČSSD).
Pardubický kraj proto spolu s vodohospodáři, hygieniky a přírodovědci hledá způsob, jak ji zbavit vodního květu. Třetím rokem Akademie věd ČR zkoumá vnější vlivy na rozvoj sinic.
„Cestou k čistší Seči je vybudovat chybějící kanalizační systémy a doplnit je o čistírny odpadních vod s technologií fosforu,“ řekl radní Kroutil.
Podle starosty Vojtěcha je budování kanalizací a čistíren nereálné, obce na ně nemají peníze. Seč, Horní Bradlo nebo Trhová Kamenice kanalizaci mají, rekreační oblasti v jejich okolí už nikoliv. V sečském katastru je 1550 chat a chalup, na horním toku Chrudimky další tisícovka rekreačních objektů. Některé z nich ani septiky nejspíš nemají.
„Především důrazné kontroly správné likvidace splaškových vod v těchto oblastech mohou pomoci zlepšit kvalitu vody v Seči,“ řekl Vojtěch.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Roman Horník
27.12.2014 16.21, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
Aktuality

Co přináší nový metodický pokyn na provozování DČOV?
Akt. 23.3.2025 15.26Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě