1. 6. 2020

Vrty kolem Vysokého Mýta potřebují sanaci, ohrožují kvalitu vody

Vysoké Mýto na Orlickoústecku či Litomyšl na Svitavsku chtějí nadále sanovat či likvidovat průzkumné vrty ze 70. a 80. let. Mohou znečistit zdroje pitné vody. Stavěly je již zaniklé státní podniky. Nyní se k nim nikdo nehlásí. Z pětadvaceti vrtů Mýto sanovalo zatím dva. ČTK to řekl místostarosta Martin Krejza (ODS).

“Tyto vrty vznikly původně kvůli detailním informacím o tvorbě, oběhu a akumulaci podzemní vody, ale pak byly ponechány napospas svému osudu. Tomu odpovídal i jejich špatný technický stav. Hrozilo propojování jednotlivých zvodní, a proto se vrty staly velkým rizikem pro vodní zdroje,” řekl o sanaci dvou vrtů místostarosta.

Město dostalo dotace téměř 390.000 korun ze Státního fondu životního prostředí. Peníze pokryly 90 procent nákladů. Investiční akci uskutečnilo v roce 2017, další dotace zatím nejsou. Vysokomýtská synklinála s čistou a kvalitní vodou je v podzemí nejen kolem Mýta, ale i Litomyšle a Poličky na Svitavsku. Zásobárnou vody je pro rozsáhlé území rozprostírající se od Poličky po Vraclavský hřbet a od Ústí nad Orlicí až do Proseče na Chrudimsku.

“Zbývající vrty dále chátrají, jejich stav se zhoršuje a z uvedeného programu v současné době není možné získat potřebné finance na další nutné zásahy,” řekl starosta Litomyšle Daniel Brýdl (Generace 89).

Představitelé Pardubického kraje, Litomyšle, Vysokého Mýta a Poličky budou jednat s ministerstvy zemědělství a životního prostředí, jak dál pokračovat se sanací vrtů, kdo je bude platit a kdo se přihlásí k jejich vlastnictví. “Pardubický kraj se postavil k celé věci čelem a vyčlenil finance na prověření stavu těchto monitorovacích vrtů,” uvedl Brýdl.

Některé vrty bude nutné zlikvidovat, některé půjde opravit, případně se mohou vybudovat i nové. “Tento úkol už přesahuje možnosti správních území Vysokého Mýta, Litomyšle i Poličky. Monitorovací vrty jsou velice důležité pro průběžné sledování stavu hladiny a kvality podzemní vody. Získané informace mohou včas odhalit případné hrozby,” řekl Krejza.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

15.5.2019 0.22, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5