21. 9. 2020

8.6.2020 8.41, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Vodohospodáři, Kladno a fakulta budou spolupracovat na výzkumu

Vodohospodáři ze Středočeských vodáren, Kladno a Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT (FBMI) budou spolupracovat na výzkumu zaměřený na výskyt a dopad léčiv, nanomateriálů a hormonů v odpadní vodě. ČTK o tom informovala mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová.

“Naše kolegyně chemičky se zabývají ekologií vody, zkoumají například, jaký dopad má vypouštění hormonů, léků a dalších látek do odpadních vod. Je to problém antikoncepce, nanomateriálů a mírně radioaktivních látek, které se objevují v odpadních vodách a nikdo neví, co přesně mohou způsobit. Tímto výzkumem bychom, společně se Středočeskými vodárnami, chtěli přispět k řešení tohoto problému,” uvedl proděkan FBMI Jozef Rosina. Zástupci zmíněných institucí podepsali memorandum o spolupráci.

Podle kladenského primátora Dana Jiránka partnerství mezi městem, vysokou školou a vodohospodáři velmi upevnila také koronavirová krize, kdy fakulta vytvořila prototyp jednoduchého plicního ventilátoru, který už je v komerční výrobě a dostupný pro zdravotnictví. Jedním z konkrétních výstupů spolupráce je také vznik společného výzkumného střediska neboli vzdělávacího institutu v areálu bývalých kladenských kasáren. Zde už fakulta svoje prostory má a od města získala další budovu. “Tato budova má být celá věnovaná biologii a chemii, to znamená, že společná práce s vodohospodáři by probíhala právě zde,” doplnil proděkan.

Podle generálního ředitele Středočeských vodáren Jakuba Hanzla je myšlenka společného vzdělávacího institutu vysoké školy a vodohospodářů dosud v počátcích a ještě není rozhodnuto o jeho podobě. “Nicméně práce na tom intenzivně pokračují a pokračovat budou – bez ohledu na existenci institutu máme společný zájem o spolupráci,” dodal Hanzl.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.6.2020 8.41, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4