12. 7. 2020

Vodní nádrže v povodí Ohře se přípravují na sucho

Posledních šest let bylo na našem území suchých. Nedostatek vody vnímal snad každý a měl dopad na řadu odvětví – zemědělství, vodárenství, průmysl, rekreaci… Vodohospodáři se musí zejména na jaře připravit na téměř jakýkoliv scénář vývoje srážek během celého roku. Jaro je nejdůležitější okamžik, protože obvykle bývá přebytek vody z tajícího sněhu, z vydatných srážek a příroda si ještě nenárokuje velké množství vody na růst biomasy. Zbývá tedy obvykle dostatek vody pro plnění nádrží.

A jak připravil státní podnik Povodí Ohře nádrže pro letošní rok, po zimě s minimálním množstvím sněhové pokrývky? Maximálně, jak to šlo, popisuje Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Poslední roky se na našem území nedostává srážek, jsou velmi nerovnoměrně rozložené v průběhu roku a jejich úhrn je nižší než dlouhodobý průměr. To má vliv nejen na průtoky vody ve vodních tocích, na objemy vody ve vodních nádržích, ale i na hladiny podzemních vod.

„Jedním z nástrojů, jak se s nedostatkem vody vyrovnat jsou vodní nádrže. Umožní nejen vodu pro činnost člověka využít, ale v nejvíce potřebném období ji dokáže i nabídnout přírodě – vodním tokům,“ uvedl Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Aktuálně máme zhodnocený stav ke konci března 2020. Od té doby se průtoky v řekách pomalu snižují. Nádrže, u kterých dochází k přechodu ze zimní zásobní hladiny na letní zásobní hladiny, nadále plníme. Jedná se o nádrže Janov, Skalka, Újezd, Stanovice a Jesenice. S ohledem na pozvolný pokles průtoků na přítocích se plnění těchto nádrží zpomaluje, nebo zastavuje. Naplnění nádrží je v současné době dostatečné, a to i pro případ, že bude v budoucím období nastávat hydrologické sucho obdobné předchozím rokům. Výjimku tvoří nádrž VD Vidhostice, která byla naplněná jen na 67 %. Zde je cílem v nastávajícím období vodou nadmíru šetřit a uvolnit ji až v období kritického nedostatku vody v Blšance, který můžeme v letním období očekávat.

„S výjimkou VD Vidhostice byly ke konci března všechny vodní nádrže naplněné na 96 až 100 % svých zásobních objemů. Samozřejmostí je, že necháváme volné retenční objemy, které mají za úkol eliminovat účinky povodní,“ dodal Svejkovský.

Ani v současné době nikdo nedokáže předpovědět na několik měsíců dopředu, jestli přijde povodeň či ne.

Zdroj: POH, foto Flaje: POH

27.4.2020 9.27, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2