28.3.2020 13.10, Rubrika: Vodovody a kanalizace
Vodárny v hradeckém kraji mají dostatek ochranných pomůcek, dodávky vody nejsou ohrožené
Vodárenské společnosti v Královéhradeckém kraji mají dostatek ochranných pomůcek pro své zaměstnance pro zajištění provozu. Nedostatek respirátorů FFP3 řeší jinými prostředky. Dodávky vody domácnostem, zajištění její kvality a likvidace odpadních vod ohroženy nejsou, zjistila dnes ČTK. Většina společností funguje v režimu krizového řízení, budovy jsou veřejnosti zavřené.
„Dodávky vody ani likvidace splaškových vod nejsou ohroženy ani nijak omezeny,“ uvedl dnes pro ČTK ředitel společnosti Vodovody a kanalizace (VAK) Hradec Králové Jiří Šolc.
VAK Hradec Králové je majitelem vodárenských a kanalizačních sítí, dodávky vody pro 167.000 lidí zejména v okrese Hradec Králové a provoz vodáren zajišťuje firma Královéhradecká provozní (KHP).
„Nikdo ze zaměstnanců VAK a KHP není nakažený. Jedné laborantce končí karanténa v neděli, je v pořádku a v pondělí nastupuje do práce. Personálně je provoz KHP i VAK zabezpečen s 50 procenty zaměstnanců, druhá půlka je doma v záloze pro případ vyhlášení karantény na tým A,“ sdělil Šolc.
Co se týče vybavení ochrannými pomůckami, tak situace není podle něj ideální. „K ideálnímu stavu bychom potřebovali více respirátorů FFP2 – 400 kusů na týden a FFP3 – 200 kusů na týden. Zásoby dezinfekce a jednorázových rukavic jsou zatím dostatečné,“ uvedl Šolc.
Všichni zaměstnanci KHP i VAK mají roušky, provozní pracovníci respirátory FFP2, které jsou k dispozici pouze v omezeném počtu dva kusy na zaměstnance a týden. Pracovníci kanalizací mají pro případy vstupu do rizikových objektů k dispozici celoobličejové masky, jednorázové kombinézy a rukavice. VAK vlastní 13 čistíren odpadních vod (ČOV), potřeba kvalitních respirátorů je podle Šolce na všech těchto objektech, protože zaměstnanci přicházejí nutně do styku se splaškovou odpadní vodou.
„Respirátory FFP3 nejsou pro firmy v našem oboru dostupné. Jejich absenci nahrazujeme používáním celoobličejových masek, které nejsou pro práci úplně ideální, dále používáme respirátory FFP2 a především omezujeme výskyt našich zaměstnanců v rizikovém prostředí,“ sdělil ČTK Šolc.
V krizovém režimu funguje i VAK Náchod, ve které člen vedení společnosti v první polovině března onemocněl COVID-19 a management byl do 25. března v karanténě. Dostatek ochranných prostředků má, ale chybí jí respirátory FFP3.
„Pracovníci ČOV a kanalizací provádějí jen ty nejnutnější provozní činnosti. Nemají FFP3, ale mají jiné účinné prostředky,“ řekla ČTK mluvčí náchodské radnice Nina Adlof. VAK Náchod zásobuje na Náchodsku vodou přes 74.000 obyvatel. Firma z 90 procent patří městům a obcím v čele s Náchodem.
Žádného nakaženého, ani nikoho v karanténě nemá Vodohospodářská a obchodní společnost (VOS) Jičín, která zásobuje vodou přes 61.000 lidí. Provozuje 11 ČOV. „Pracovníci jsou tam vybaveni ochrannými pomůckami podle všech předpisů. Navíc máme nadstandardní ochranné prostředky, jako plynové masky, které chrání všechny sliznice, nejen dýchací cesty,“ uvedla pro ČTK mluvčí VOS Magdaléna Doležalová.
Podle ní provoz VOS běží bez problémů, pitná voda do domácností hygienicky zabezpečená a není třeba se obávat šíření infekce pitnou vodou.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
28.3.2020 13.10, Rubrika: Vodovody a kanalizaceAktuality

Davy lidí si přišly prohlédnout vodní elektrárnu Střekov
Akt. 25.3.2023 15.20Rubrika: Čistota vody a rekreace

Tisíce lidí zamířily k přehradám ve správě Povodí Odry
Akt. 25.3.2023 15.19Rubrika: Přehrady a vodní díla