5. 7. 2020

7.6.2019 0.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Voda v rybnících a nádržích v Česku je dobrá, problém je v Brušperku

Voda ve většině přírodních koupališť v Česku je s počátkem letní sezony podle zjištění hygieniků dobrá nebo výborná. Výjimkou je Těrlická přehrada na Karvinsku a nádrž Brušperk na Frýdecko-Místecku, kde přetrvává riziko onemocnění cerkáriovou dermatitidou. Několik koupacích míst pak má zhoršenou kvalitu vody nebo menší průhlednost. Koupat se tam však lze, aniž to lidem způsobí problémy. Pouze citliví jedinci by měli být opatrní.

Výbornou či dobrou kvalitou se mohlo pochlubit 90,9 procenta českých koupališť, dostatečnou a špatnou vykázala shodně dvě koupaliště. Vyplývá to ze zprávy zveřejněné ve čtvrtek Evropskou komisí. Jako špatná byla loni hodnocena voda v jihočeském Staňkovském rybníku a v koupališti Mělice nedaleko Pardubic.

Hygienici pravidelně kontrolují rybníky, bazény, nádrže, plovárny či koupací biotopy. Na počátku koupací sezony v nich ale bývá voda vesměs dobrá a zhoršuje se až s přibývajícími týdny kvůli přemnožení sinic. Voda pak může být kalná a může mít horší jakost.

Mírně zhoršené vlastnosti vody v podobě vodního květu aktuálně zjistili hygienici u pláže v Lipně nad Vltavou, podobnou kvalitu má i voda z orlické nádrže v místě Radava a u tábořiště Podolsko na orlické přehradě se objevují sinice.

Zakalení vody nebo vodní rostliny jsou podle hygieniků také na koupališti Bušek na Klatovsku, na Košuteckém jezírku, u hráze Boleveckého rybníka, v koupacím jezírku Škodaland v Plzni nebo v lokalitě Radost na Hracholuské přehradě. Zhoršenou jakost má rovněž voda ve Velkém rybníce u Hroznětína na Karlovarsku, který má ale mezi sledovanými koupališti v Karlovarském kraji každoročně nejhorší kvalitu vody. I tady je stále možné se ale koupat bez většího rizika.

Ve Středočeském kraji má mírně zhoršené vlastnosti Pilský rybník na Příbramsku a přírodní koupaliště Vyžlovka. Ostatní tamní koupaliště mají dobrou kvalitu vody stejně jako nádrže na jihu Moravy, v Pardubickém, Královéhradeckém nebo Olomouckém kraji. V Olomouckém kraji mohou lidé bez obav vyrazit i k plumlovské nádrži u Prostějova, kde byla loni voda polovinu letních prázdnin nevhodná ke koupání.

Výbornou či dobrou kvalitou se v loňské sezoně mohlo pochlubit 90,9 procenta českých koupališť, dostatečnou a špatnou vykázala shodně dvě koupaliště. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise. Jako špatná byla podle zprávy loni hodnocena voda v jihočeském Staňkovském rybníku a v koupališti Mělice nedaleko Pardubic.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

7.6.2019 0.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2