10. 8. 2020

VHS chystá letos v Turnově vodohospodářské stavby za 120 milionů

Vodohospodářské akce za bezmála 120 milionů korun uskuteční letos v Turnově na Semilsku Vodohospodářské sdružení Turnov (VHS). Zaměřené jsou hlavně na zlepšení zásobování pitnou vodou.

Na financování se bude podílet VHS, město, Liberecký kraj a 46 milionů se na projekty podařilo získat z evropských fondů prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí. ČTK o tom dnes informoval předseda rady Vodohospodářského sdružení Turnov Milan Hejduk.

Největší akcí bude letos projekt, jehož cílem je zlepšení kvality vody v průmyslové zóně Vesecko a nedalekých Ohrazenicích, stát to má zhruba 72 milionů korun. “Chceme odstranit mírně nadlimitní hodnoty manganu z vodovodní sítě v přilehlých lokalitách. Nově budou postaveny zásobní vodovodní řady do firem v průmyslové zóně a od nich nové přivaděče až k centrálním vodojemům na Ohrazenicích,” popsal projekt Hejduk. Dva velké vodojemy čeká podle něj kompletní rekonstrukce a současně vedle nich vyroste další věžový zásobník na vodu. Práce by měly začít v březnu. “Složitá investice skončí až v polovině příštího roku obnovou komunikací,” dodal Hejduk.

Už loni na podzim začaly práce na rekonstrukci úpravny vody v Turnově – Nudvojovicích, investice za zhruba 47 milionů korun by měla skončit letos na podzim. Úpravna je druhým hlavním zdrojem pitné vody pro Turnov a okolní napojené obce. “Klíčovou roli získávají Nudvojovice zejména v době, kdy je hlavní vodní zdroj, kterým jsou studny v Dolánkách, postižen silným zákalem. Ten vzniká většinou po velkých deštích a při povodňových stavech,” uvedl Hejduk. Dolánky se podle něj musí v takových případech odstavit a z Nudvojovic je pak hlavní místo zásobování pitnou vodou celého Turnovska.

VHS Turnov sdružuje šest měst a 14 obcí Semilska a Jablonecka. Velkou akcí v Turnově bude podle Hejduka letos také první část rekonstrukce sítí v zadní části Nádražní ulice a v navazujících Ohrazenicích. “Tam vyměníme v termínu od března do konce letních prázdnin vodohospodářské sítě, aby v příštím roce mohl Liberecký kraj zcela přeměnit vozovku a chodníky. A až poté se společně přesuneme do složité oblasti podjezdu na Přepeřskou ulici,” řekl Hejduk. VHS chce také ve spolupráci se společností SčVK zajistit likvidaci centrálního septiku v Čisté ulici nebo modernizovat kogenerační jednotku na čistírně odpadních vod.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: VHS Turnov

26.1.2018 14.58, Rubrika: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ DÍLO ORLÍKVODNÍ DÍLO ORLÍK
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6