7. 6. 2020

10.12.2018 14.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Vědci zmapovali milíře na Křivoklátsku

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně zmapovali výskyt zhruba tisícovky milířů, které dokládají výrobu dřevěného uhlí na dnešním Křivoklátsku. Informoval o tom dnes Filip Vrána z PR oddělení univerzity.

Stopy po milířích starých 50 let i několik století jsou dodnes v terénu patrné. Zbyly po nich převážně kruhové plochy o průměru pět až deset metrů s terénem precizně upraveným do roviny. Kromě toho vědci identifikovali kilometry starých cest a chodníků, které sloužily pro přibližování dříví i odvoz dřevěného uhlí. Historický vývoj lesního hospodářství na Křivoklátsku byl významně ovlivněn obdobím industrializace a průmyslovou revolucí začínající v polovině 18. století, kdy bylo využíváno uhlí a ocel, ale i dřevo, které významně přispělo k rozvoji Křivoklátska. Lidé dřevěné uhlí pálili přímo v lese a výsledný produkt využívaly železářské podniky v regionu.

„Na Křivoklátsku na druhou stranu nikdy nebyl větší průmysl. Milíře se nacházely na mnoha místech v lesích a jejich provoz, který trval i po 2. světové válce, ovlivnil řadu porostů. Nejvíce dřevěného uhlí se produkovalo v okolí Bránova, Hudlic, Nového Jáchymova, Skryjí a Broumů,” uvedl Tomáš Mikita z Ústavu hospodářské úpravy lesů a aplikované geoinformatiky (LDF) Mendelovy univerzity v Brně. Podle Mikity aktuální průzkum ukázal, že lesy na některých místech nejsou původní a také se v nich intenzivně v minulosti hospodařilo, což mělo následný vliv na změnu struktury a druhové skladby zdejšího lesa.

Brněnští vědci historické prvky analyzovali díky už existujícímu digitálnímu reliéfu krajiny na základě výškopisných dat. Výskyt milířů pak ověřovali v terénu. První fáze šetření probíhala už loni v revíru Kouřimec, další pak letos. Průzkum byl realizován v rámci projektu Grantové služby Lesů ČR v souvislosti s projektem Pařezinové hospodářství Lesnického parku Křivoklátsko.

Naše voda, foto (milíře Křivoklátsko) Mendelova univerzita Brno

10.12.2018 14.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5