25. 5. 2020

28.8.2018 11.19, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Ve středu se sejde skupina odborníků, budou jednat o suchu

Ve středu se na úřadu vlády poprvé sejde národní platforma odborníků na boj se suchem, ve které jsou zastoupena i tři ministerstva. Připomíná to zpravodajství ČTK.

Jednání by se měli účastnit ministři životního prostředí Richard Brabec, zemědělství Miroslav Toman a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jednání se ale také zúčastní například ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder a hydrolog Bohumír Jánský. Vláda se již se záměry ministerstev životního prostředí a zemědělství například na zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží na Břeclavsku seznámila.

Ministerstvo zemědělství by mělo nechat navýšit zásobní prostor Novomlýnských nádrží o devět milionů metrů krychlových. Maximální hladina ve střední a dolní nádrži by tak stoupla o 35 centimetrů. Ministerstvo uvedlo, že před napouštěním je nejprve třeba změnit manipulační řád nádrže. Spolu s navýšením hladiny nádrží by se měla podle materiálu vytvořit na jihu Moravy závlahová soustava pro 5000 hektarů vinic a sadů. Stát očekává, že se situace na většině území ČR bude dál zhoršovat. Problémy se zásobováním vodou by mohly být u obcí, které jsou zásobované z malých zdrojů. U větších problém nehrozí.

Ministerstva spolupracují na vytvoření novely vodního zákona, která by se zaměřila právě na sucho. “Pracovní znění navrhuje vytvoření komisí v jednotlivých krajích a obcích, které na základě nově pořízených plánů pro zvládání sucha a nedostatku vody budou moci vyhlašovat ‘stav nedostatku vody’ a uplatnit určitá omezení pro například užívání vody, zejména pro zalévání, napouštění bazénů a mytí vozidel. Součástí novely samozřejmě nebude ‘znárodnění studní’, ani možnost nařídit majitelům studní umožnit vodu využívat pro celou obec,” dodává dokument.

Ministerstvo životního prostředí na adaptaci na sucho z evropského Operačního programu životní prostředí vyčlenilo 13,5 miliardy korun. Skoro 7,5 miliardy korun by mělo jít na financování obnovy a efektivního využívání zdrojů pitné vody, včetně obnovy vodárenské infrastruktury.

Ministerstvo zemědělství už avizovalo i další dvě opatření. Prvním bude to, aby si zemědělec mohl na svém pozemku udělat na ohlášení svůj rybník či nádrž, druhým to, že stát zjednoduší stavební zákon. Vyhlásilo výzvu pro obce nebo svazky obcí na rekonstrukce, odbahnění či obnovu obecních rybníků, případně jejich výstavbu. Na stavbu rybníka může obec získat až deset milionů, na rekonstrukci až dva miliony korun. Ministerstvo dá obcím na jejich stavbu celkem až 400 milionů korun.

O následující tiskové konferenci a podmínkách akredice informoval portál Naše voda v rubrice „Kalendář“.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (Novomlýnské nádrže)

 

28.8.2018 11.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31