6. 6. 2020

19.12.2018 18.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Vánoce, Silvestr i Nový rok jsou pro energetiky běžnými pracovními dny

Vánoční svátky jsou pro energetiky běžnými pracovními dny. Připomíná to mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy Ota Schnepp s tím, že to samé se týká i Silvestra a Nového roku.

Jen během Štědrého dne tak bude v rámci celé republiky mimo své rodiny téměř 1200 zaměstnanců Skupiny ČEZ. Na severu Čech to budou hlavně směnaři z nepřetržitých elektrárenských provozů a Teplárny Trmice, malé vodní elektrárny Želina a vodní elektrárny Střekov a dále dispečeři a montéři z ČEZ Distribuce. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu.

Nad provozem či zálohou paroplynového cyklu v Počeradech bude během vánočních svátků a na Nový rok bdít pět provozních zaměstnanců. V uhelné části Elektrárny Počerady pak bude vždy na směně kolem 36 energetiků plus dalších 20 lidí z dodavatelských firem v rámci podpory provozu elektrárny. Chod Elektrárny Tušimice bude zajištovat ve sváteční dny vždy 25 pracovníků na každé směně. „To jsou kmenoví zaměstnanci. S nimi ovšem bude ještě v pravidelném nepřetržitém režimu sloužit zhruba 20 lidí z dodavatelských firem,“ dodává Pavel Nezbeda, vedoucí oddělení řízení směnového provozu Elektrárny Tušimice.

V Elektrárně Prunéřov II se během tří svátečních dní vystřídá na každé směně maximálně 35 kmenových zaměstnanců. Stejně tak tomu bude i na Silvestra a Nový rok,“ poznamenal Tomáš Janda, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Prunéřov II. O chod její starší sestry Elektrárny Prunéřov I se ve stejné dny bude starat zhruba 30 pracovníků na každé směně. Také v Elektrárnách Prunéřov budou na každé směně další dvě desítky zaměstnanců dodavatelských firem, které se starají o podpůrné provozy, jako je například zauhlování či obsluha VEP, bez nichž by prakticky výroba elektřiny či tepla nemohla existovat.

„Provoz v Elektrárně Ledvice budou v období vánočních svátků zajišťovat v nepřetržitém cyklu všechny čtyři směny, přičemž průměrně bude na každé 22 kmenových zaměstnanců ČEZ a 21 zaměstnanců z dceřiných společností. Všichni budou nejen dodávat elektřinu do přenosové či distribuční elektrické sítě, ale i zajišťovat spolehlivé dodávky tepla do přilehlých měst Teplice, Bílina a Ledvice,“ doplňuje Ondřej Moucha, vedoucí odboru řízení provozu Elektrárny Ledvice.

Kromě této elektrárny bude na všech ostatních, včetně Teplárny Trmice, sloužit na směnách dalších pět kmenových zaměstnanců ČEZ, a to podnikoví profesionální hasiči z útvaru klasické energetiky. Jako každoročně ovšem, kolik a kde výrobních bloků bude v provozu, rozhodne vždy aktuálně dispečink podle potřeby sítě. Velké podniky, tedy velcí „žrouti“ energie sice Vánoce spíše prožívají v klidovém režimu, ale zapotřebí bude zajistit energii pro teplo domovů, rozsvícené stromečky, vánočně nasvícené domky, zahrádky a podobně. A třeba i pro rozžhavené obrazovky televizí a počítačů. Jediné co bude rozsvícené bez elektrické energie, budou dětské oči zářící nad rozbalovanými dárky či televizními pohádkami.

Dodávky tepla budou rovněž každodenně přes vánoční svátky i na Silvestra zajišťovat na čtyři desítky zaměstnanců Skupiny ČEZ střídající se v nepřetržitém provozu Teplárny Trmice, a to včetně podnikových hasičů. Ani vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem nezůstane během Vánoc a na přelomu roku bez obsluhy. Zde se slouží dvanáctihodinové směny a každý den se zde tak střídají dva pracovníci obsluhy. Jednoho strojníka neblokových zařízení a zároveň jezného bude mít na každé dvanáctihodinové směně i malá vodní elektrárně Želina u Kadaně.

Ve Středních Čechách to budou hlavně směnaři z nepřetržitých provozů Teplárny Energotrans a elektráren Mělník II a III, ale i tamní podnikoví hasiči, obsluhy vodních elektráren, dispečeři a montéři z ČEZ Distribuce. Další desítky pracovníků budou doma držet pohotovost na telefonu.  V mělnické lokalitě se během svátečních dnů vystřídají všechny čtyři směny. „Očekáváme, že v provozu bude všech šest kotlů a čtyři turbíny, které zajišťují kogenerační výrobu tepla a elektřiny. Ve směnném provozu se tak budou točit podle plánovaného rozpisu všechny směny v plném obsazení,“ říká Miroslav Krebs, ředitel pro Správu a integraci společnosti Energotrans, a. s., ze Skupiny ČEZ, která vlastní a provozuje stejnojmennou teplárnu (dříve Elektrárna Mělník I).

Protože Teplárna Energotrans a Elektrárna Mělník II zásobují teplem Prahu, Neratovice, Mělník a Horní Počaply a Vánoce spadají do běžné topné sezony, bude výroba tepla po celou dobu v plném provozu bez omezení. „Vzhledem k obvyklým průměrným denním teplotám pro toto období, se dá s velkou pravděpodobností očekávat využití maximální možné dodávky tepla směrem na Prahu až 650 MWt minimálně v hodinách denních špiček,“ dodává Miroslav Krebs s tím, že teplo je do napaječe Praha dnes dodáváno rovněž z výrobny Mělník II. Ta je připravena v zimním období dodávat stabilně 60 MWt (ve špičkách až 120 MWt) a zajišťuje tak vysokou spolehlivost dodávek tepla při současné výrobě elektřiny až 2x110MWe.

„V Elektrárně Mělník III máme od druhé poloviny listopadu odstávku z důvodu opravy tlakového celku kotle a opravy oběhového čerpadla sloužícího k nucenému oběhu vody v kotli. Konec opravy a uvádění do provozu je naplánováno na polovinu ledna 2019. Kompletní obsazení směn provozním personálem tedy nebude nutné a velká část pracovníků výrobny Elektrárny Mělník III může být a bude o vánočních svátcích se svými blízkými doma,“ uvedl Jiří Bukovič, výrobní ředitel Energotrans, a. s.

Celkem ve všech provozech (EMĚ I, II, III) potřebných k výrobě elektrické energie a tepla tak budou během svátků 24., 25. a 26. prosince sloužit vždy tři směny o celkovém počtu 45 pracovníků na každé. „Posledním dnem v roce je pondělí a první sváteční den v roce 2019 úterý, to znamená, že i směnný provozu bude opět třísměnný, kdy každá směna bude ve složení 45 pracovníků,“ poznamenal ještě Jiří Bukovič.

Zdroj a foto (velín elektrárny Počerady) ČEZ

19.12.2018 18.02, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5