20. 8. 2019

18.9.2018 7.04, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Tři čtvrtiny vody se vypařily letos z přehrady v Harcově

V liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru a vody dál ubývá. Píše o tom liberecká mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že nádrž Harcov připomíná spíš vyschlé koryto řeky v Íránu než přehradu v podhůří Jizerských hor.

„Za jedenadvacet let jsem ještě nikdy na liberecké přehradě nezažil tak nízký přítok a méně vody. Jsme malá nádrž a je to u nás dobře vidět,“ zhodnotil hrázný Vodní nádrže Harcov Martin Vrchovský. V přehradě je tak málo vody, že to vypadá, jakoby Povodí Labe cíleně odpouštělo před blížící se opravou. Voda ale ubývá přirozeně. Na vině bylo suché a horké léto. Ani polovina září extrémní stav nezlepšila. Hladina vody přehrady denně klesá o dva centimetry. Přehrada je zhruba ze tří čtvrtin prázdná. „V horkých červencových a srpnových dnech hladina klesala až o šest centimetrů denně. Na vině bylo vypařování a nulový přítok,“ zmínil hrázný Vrchovský.

Přehrada navíc udržuje předepsaný hygienický odtok do Harcovského potoka 47 litrů za sekundu. Do přehrady v posledních týdnech vtéká jen asi 10 až 35 litrů za sekundu. Bizarní podívaná láká do vyschlého koryta a na obnažené břehy zvědavce nebo hledače kovových předmětů. Nízký stav vody ale přináší problémy živočichům. Na suchu se například objevuje škeble říční. „Při pravidelných pochůzkách je sbíráme a vracíme zpět do vody,“ zmínil hrázný Vrchovský. V souvislosti se zmíněnou rekonstrukcí přehrady je v plánu její vypuštění až příští rok na podzim. Podle hrázného je ale možné, že se ji do té doby nepodaří napustit. „Pokud nepřijdou deště, jedinou možností je tání sněhu. Otázka je, jestli to bude stačit,“ řekl hrázný.

Táhlé břehy vyprahle ční i z jablonecké přehrady. „Nepamatuji, že by jen vlivem počasí a samovolně, bylo tak málo vody. Mívali jsme i méně, ale to jsme kvůli opravám cíleně upouštěli,“ zmínil hrázný přehrady Mšeno Jiří Chmelař. Hrázným v Jablonci je 34 let. I do jablonecké přehrady přitékalo od jara jen minimum vody. Denně se hladina snižuje o zhruba tři centimetry. Naplněná je ze 47 procent. „Přítok je mizivý, ani ne deset litrů. Víc se vypaří a odteče, než přiteče,“ uvedl hrázný Chmelař. Nízkého stavu vody využívají vodohospodáři v Jablonci k tomu, že z obnažených břehů odstraňují suché větve a další nepořádek, k němuž se jinak nedostanou.

Ostatní přehrady v kraji jsou na tom lépe. Například přehrada na Černé Nise v Bedřichově je plná ze 77 procent, Souš na Černé Desné z 62 procent, Fojtka z 58 procent.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – liberecký kraj, foto (vodní nádrž Harcov) wikipedie

 

 

18.9.2018 7.04, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1