11. 7. 2020

Tipy na vodní výlety: Žernosecké jezero a zámek Ploskovice

Spojení rekreační turistiky, návštěvy kulturních památek i sezónní nákup českého ovoce může pro zájemce představovat výlet do okolí Litoměřic, které jsou mimo jiné známé tradiční výstavou „Zahrada Čech“. Jako inspiraci pro vás připravil portál Naše voda tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Největší vodní plochu v lokalitě představuje Žernosecké jezero (nazývané také Píšťanské jezero) o rozloze 90 hektarů, nacházející se na trase cyklostezky podél řeky Labe zhruba tři kilometry od Litoměřic. Vodní plocha vznikla zatopením bývalé pískovny, dnes slouží především k rekreaci, k níž lze využít místní kemp či hotel s přístavištěm pro menší lodě.

Pokud je nepříznivé počasí, je možné navštívit necelých 12 kilometrů vzdálený zámek Ploskovice, který nechala vystavět jako své letní sídlo počátkem 18. století velkovévodkyně Anna Marie Františka Toskánská. V polovině 19. století se zámek stal soukromou rezidencí penzionovaného císaře Ferdinanda Habsburského, posledního korunovaného českého krále. Při této příležitosti byl zámek zvýšen o patro a celkově upraven. Zámek je od roku 1945 v majetku státu, v roce 1952 převzaly zámek se zahradou a parkem do své správy orgány státní památkové péče a postupně se začalo s úpravami celého areálu, které vyvrcholily začátkem 60. let, kdy byl objekt zpřístupněn veřejnosti. Úpravy se naštěstí nedotkly přilehlého malého, ale romantického zámeckého parku o rozloze 8 hektarů s rybníčkem, starou topolovou alejí a kašnami, který v současné době oživuje množství pávů. Ti jsou atrakcí zejména pro děti, a je třeba říci, že se návštěvníků vůbec nebojí. Po zámeckém parku se lze projet koňským spřežením, vyhladovělí návštěvníci se mohou kromě zámku občerstvit také v restauraci naproti vstupu do zámeckého areálu.

Pokud chce někdo v místě nakoupit čerstvé české ovoce, může si zajet do areálu ovocnářství Ploskovice, a vybrat si (až uzrají, ale letos jich moc nebude) například některou z pěti v místě pěstovaných odrůd švestek, ale samozřejmě i další druhy ovoce, jako jsou jablka, hrušky a podobně.  A kdo by chtěl spojit návštěvu lokality s návštěvou letošního, již 41. ročníku v úvodu zmiňované výstavy Zahrada Čech Litoměřice, pak vězte, že akce se koná ve dnech 15. až 23. září 2017.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

10.7.2017 8.00, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2