25. 3. 2019

Tipy na vodní výlety: Zámecký park Krásný Dvůr

Množství inspirací o využití vody v krajině představují v ČR mimo jiné zámecké parky. Jedním z nich je anglický park v okolí zámku Krásný Dvůr v Ústeckém kraji v blízkosti Podbořan. Redakce portálu Naše voda z jeho návštěvy připravila tradiční fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Zásluhu na vybudování parku a znovuzrození samotného panství Krásný Dvůr včetně zámku má rod Černínů, především František Josef Černín. Právě Černínové vybudovali v 80. letech 18. století současnou podobu parku, který je v současné době nejstarším a největším anglickým parkem u nás o rozloze 100 hektarů. Zahradník Födisch vytvořil po studijním pobytu v Anglii na Leskovském potoce důmyslný vodní systém napájející pět rybníků a umělý vodopád. Tato osa dnes vytváří spolu s mohutnými stromy původního osázení základ jedinečného parku. Později bylo postaveno několik empírových a romantických zahradních staveb. Osobitá je zejména novogotická rozhledna s kaplí.

Zámecký park je protkán množstvím cest, po nichž je možné procházet se mnoho hodin a kochat se pohledy na jedinečné scenérie parku včetně výše zmíněných rybníků. V nich žije množství ryb, v parku zase roste mnoho hub, v křovinách a korunách stromů sídlí řada druhů ptáků. V blízkosti zámku se mohou návštěvníci parku po procházce parkem osvěžit a dát si třeba zelňačku. Pokud vyjde počasí, je tak návštěva zámeckého parku v Krásném Dvoře z řady důvodů atraktivní.

Ostatně, stejný názor měli v minulosti i filmaři – v Krásném Dvoře se natáčely například filmy Konec starých časů, Jak básníkům chutná život, To horké léto v Marienbau a několik pohádek. Fotoreportáž z návštěvy a procházky parku najdete na facebookové verzi portálu Naše voda.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

18.9.2015 7.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >