21. 5. 2019

Tipy na vodní výlety: Vodní hrad Borotín

Sezónu podzimních výlovů rybníků lze spojit i s návštěvou některého z četných vodních hradů či zámků na území ČR. Jedním z nich je vodní hrad Borotín na Táborsku, v mikroregionu Čertovo břemeno. Klikni zde. Fotoreportáž redakce z návštěvy si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu.

V historických pramenech se hrad poprvé uvádí k roku 1356 v predikátu Vítka z Borotína, který pocházel z jedné z větví nejmocnějšího jihočeského rodu Vítkovců, pánů z Landštejna, a který je i možným zakladatelem hradu. Na místě není ale jen hrad – hned vedle jeho zříceniny je barokní hospodářský dvůr zvaný Starý zámek, který je od roku 2003 kulturní památkou a v současné době se intenzivně pracuje na jeho rekonstrukci. Důvodem pro zapsání mezi kulturní památky je mimořádný urbanistický význam objektu: “… tento typ osově symetrické trojkřídlé dispozice s čelní vjezdovou branou (bez významnějších mladších přestaveb) se dochoval již velmi ojediněle. Lze tedy konstatovat, že areál hospodářského dvora Starý zámek patří mezi nejvýznačnější stavby svého druhu v jihočeském regionu a z hlediska své urbanistické polohy zřejmě nemá obdoby,“ uvádí se v dokumentech.

Borotín je součástí mikroregionu Společenství obcí Čertovo břemeno (rozhraní jižních a středních Čech), který vznikl již v roce 1996 a název dostal podle skalního útvaru „Čertovo břemeno“, opředeného několika pověstmi. Mikroregion je svazkem dvanácti obcí – sedmi obcí z jižní části Středočeského kraje (Červený Újezd, Heřmaničky, Ješetice, Mezno, Smilkov, Střezimíř a Sedlec-Prčice) a pěti obcí ze severní části Jihočeského kraje (Balkova Lhota, Borotín, Jistebnice, Nadějkov a Radkov). Územím mikroregionu prochází mezinárodní zelená stezka Greenways Praha – Vídeň. V její návaznosti a ve snaze zpřístupnit návštěvníkům turisticky atraktivní místa mikroregionu vzniklo několik velmi dobře značených místních cyklotras s názvem  Greenways Čertovo břemeno.

V areálu vodního hradu Borotín je umístěna pamětní deska Karla Hynka Máchy, kterému zřejmě romantika lokality učarovala stejně jako redakci Naše voda. Nejen nám – v roce 1976 vytvořilo místo kulisu pro natáčení pohádky “Honza málem králem“.

Na místo se lze dostat autobusem a vystoupit na zastávce Borotín – Starý zámek nebo přímo z Borotína půlhodinovou procházkou. Přístup ke zřícenině umožňuje odbočka ze silnice Tábor – Praha v Sudoměřicích vlevo, směr na Sedlec-Prčice. Vlaková zastávka je v Sudoměřicích u Tábora, od hradu vzdálená asi dva kilometry. Pěší turisty přivede do Borotína trasa modré značky z Jistebnice (asi 10 km), nebo žlutá značka ze Střezimíře, případně z Balkovy Lhoty. Přímo k hradu vede i trasa červené značky z Tábora (asi 17 km).

Naše voda, foto hradu: Naše voda – Nina Havlová

17.10.2014 6.48, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2