20. 8. 2018

Tipy na vodní výlety: Okolí zámku Ctěnice

I na okrajích hlavního města Prahy mohou milovníci přírody a procházek v ní najít celou řadu lokalit, které stojí za to navštívit. Jednou z nich je okolí zámku Ctěnice v městské části Praha 9 – Vinoři.

V turistických tipech je obvykle zmiňován především samotný zámek a přilehlý zámecký park, redakce portálu Naše voda se ale vydala za hranice parku, po žluté turistické trase směrem k místnímu rybníku, kterým protéká Ctěnický potok, a dále směrem k Miranovým dubům. Na této cestě je následně možné narazit na romantické mokřady (viz ilustrační foto) lemující další místní rybník, který se nachází téměř u autobusové zastávky na křižovatce ulic Chvojenecká a Klenovská. Vzhledem k tomu, že tato lokalita není nijak blíže popsána, připravila pro Vás redakce Naší vody z tohoto místa fotoreportáž, jejíž plnou verzi najdete tradičně na facebookové verzi našeho portálu. Foto – klikni zde!

Samozřejmě lze při této příležitosti navštívit i zámek Ctěnice, který stojí na místě původní středověké tvrze. Zámek sám stojí z části na skále, z části na soklu z lomového zdiva, což je dodnes dobře patrné v nejhlubší části sklepení. Stavba gotické tvrze na původním skalnatém pískovcovém terénu byla svým rozsahem a kvalitou ojedinělá. Sklepní zdivo pochází většinou z počátku 14.století, sklepy jsou s valenými klenbami a mají tesané pískovcové detaily. Sklepy sloužily jako součást hospodářského zázemí a byly v různých dobách využívány především pro uložení potravin, nápojů a také jako lednice, a byly zároveň důležitým izolačním prvkem zejména proti pronikající vlhkosti. Současná podoba zámku je zejména výsledkem renesanční přestavby.

V lokalitě se také nachází naučná stezka vedoucí po dvou chráněných územích: přírodní rezervaci Vinořský park a s ní alejemi spojené přírodní památce Satalická bažantnice. Stezka je dlouhá 3,5 km začíná u rybníka Velká Obůrka v Praze 9 – Vinoři.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

26.4.2016 8.06, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >