4. 6. 2020

16.5.2020 10.36, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Tipy na vodní výlety: Mokřady kolem potoka Kněžmostka

Spojení příjemné procházky lesem lemované erodovanými pískovcovými skalami a především rozsáhlými, i v současné době zavodněnými mokřady podél toku potoka Kněžmostka – o tom je aktuální fotoreportáž portálu Naše voda.

MOKŘADY V CHKO ČESKÝ RÁJMOKŘADY V CHKO ČESKÝ RÁJ
Autor: Nina Havlová

Území je součástí Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český ráj, což je nejstarší CHKO v ČR vyhlášená v roce 1955 a pokrývající plochu 181 kilometrů čtverečních. Konkrétně jde o jihozápadní část CHKO, v katastru obce Drhleny, v okresu Mladá Boleslav. Uvedené území je známé především jako rekreační oblast s mnoha kempy a letními sídly v blízkosti tamních rybníků, jako je Komárovský nebo Drhlenský rybník. Atraktivním zážitkem je ale také procházka po žluté turistické trase podél tamního potoka Kněžmostka a možnost pozorovat vegetaci a život v dobře zachovaných a stále přirozených mokřadech.

Trasa, kterou odstartujeme v obci Nová Ves v blízkosti Komárovského rybníka, je dlouhá něco přes pět kilometrů a není příliš fyzicky náročná – není ale možné pohybovat se po ní na některých místech s kočárky. Nejdivočejší část je hned na začátku, kolem toku Kněžmostky, postupně lze dojít k hojně rekreačně využívanému Drhlenskému rybníku, obejít jej a mezi pískovcovými skalami se vrátit k výchozímu bodu. Trasa nesleduje žádnou naučnou stezku, což je na jednu stranu trochu škoda, na druhou stranu je na ní (až na průchod kempem u Drhlenského rybníka) klid a malá frekvence návštěvníků.

Potok Kněžmostka je levostranným přítokem řeky Jizery, celková délka toku je zhruba 17,5 kilometru a plocha jeho povodí činí 73 kilometrů čtverečních. Drhlenský rybník je vodní plocha připomínající svým tvarem bumerang a je lemována, stejně jako potok Kněžmostka, pískovcovými skalami. V lokalitě se vyskytuje populace škeble rybničné, v mokřadech kolem Kněžmostky žije ovšem další velké množství obojživelníků, hmyzu, či na vodu vázaných rostlin.

Naše voda, foto a fotoreportáž Naše voda – Nina Havlová

 

 

16.5.2020 10.36, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5