7. 7. 2020

Tipy na vodní výlety: Hrad Loket

V blízkosti Karlových Varů stojí na skále ve tvaru lidského lokte nad řekou Ohří ve městě Loket stejnojmenný hrad Loket, „klíč ke Království českému“. Hrad i město navštívila také redakce portálu Naše voda a stejně jako z jiných svých cest pro vás připravila dokumentární fotoreportáž. Foto – klikni zde!

Z hradeb a věže hradu Loket se může návštěvník kochat krásnými výhledy na řeku Ohři. Velmi atraktivní je ale také nejbližší okolí hradu tvořené množstvím nově zrekonstruovaných domů a domečků, jejichž kolorit připomíná Zlatou uličku na pražském Hradu. Hladový či žíznící návštěvníci navíc najdou v řadě z nich příjemné osvěžovny a restaurace s velkým výběrem většinou tradičních českých pokrmů. I to v praxi naplňuje zmíněný slogan „klíč ke Království českému“ – Loket ostatně střežil české území již ve třináctém století. Hrad sehrál důležitou roli při mnoha jednáních a bojích. A „otec vlasti“, Karel IV., zařadil Loket po boku Karlštejna mezi sídla, která nesmějí být české koruně nikdy zcizena.

Hrad Loket stojí na místě starého slovanského hradiště. Hrad byl několikrát přestavován, první známá přestavba hradu se uskutečnila již v době krále Václava I., další stavební úpravy a přístavba byly prováděny za Jana Lucemburského, který hrad často využíval jako dočasné sídlo královského rodu. Zároveň s hradem bylo opevněno i město Loket. K nejstarším částem hradu patří markrabský dům a hlavní hradní věž. Při stavebních úpravách v 60. letech 20. století byly nalezeny pozůstatky románské rotundy z první poloviny 12. století, do jejíchž zdí bylo vestavěno později točité schodiště.

Začátkem 19. století začalo bourání částí hradu, které nebylo možné snadno opravit, a například paláce byly sníženy o jedno patro. V letech 1792 až 1948 byla část hradu přeměněna na státní vězení. Toto období připomíná rozsáhlá expozice vězeňství s ukázkami druhů mučení, která se rozkládá v několika patrech pod zemí, a kterou může návštěvník procházet i sám, bez přítomnosti průvodce.

Zajímavostí hradních expozic je největší meteorit, který dopadl na území nynější České republiky a který dostal jméno Purkrabí. Na nádvoří hradu měl dopadnout v srpnu roku 1422 a od své původní podoby se již značně zmenšil – údajně vážil kolem 107 kg a byl velký jako koňská hlava. V roce 1812 byl rozřezán; největší kus, který váží zhruba 80 kg, je uložen v Přírodovědném muzeu ve Vídni.

Naše voda, foto a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

14.8.2015 6.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2