15. 8. 2018

Tipy na vodní výlety: Hamerské jezero a rašeliniště Černý rybník

Jako „Riviéra severu“ je označováno Hamerské jezero v obci Hamr na Jezeře, které je mimo jiné známé také z filmu „Dovolená s Andělem“. Pro návštěvníky této lokality a milovníky divoké přírody jsou ale ještě možná větší atrakcí nedaleká rašeliniště Černého rybníka. Foto – klikni zde!

Do místa na severním okraji bývalého vojenského prostoru Ralsko, které bylo v minulosti také jedním ze středisek těžby uranu, zavítala i redakce portálu Naše voda a nabízí vám z ní tradiční fotoreportáž, jejíž plnou verzi si můžete prohlédnout na facebookové verzi našeho portálu. Hamerský rybník pochází přitom ze 16. století, v lokalitě jde o největší vodní plochu o rozloze 56 hektarů. Dnes slouží především k rekreaci, i díky zhruba 400 metrů dlouhé písčité pláži a širokému zázemí pro rekreační účely. Podél rybníka je možné absolvovat procházku po červené turistické trase a cestou se lze kochat výhledy na Ještěd, od Informačního střediska v obci, které je mimochodem otevřené i o víkendu, se také můžete vydat na nedaleký hrad Děvín, což obnáší necelou půlhodinku chůze.

Zhruba 1,5 kilometru jižně od obce se nachází Černý rybník a k němu přiléhající rašeliniště, která jsou domovem řady chráněných rostlin i živočichů. Z rostlin jsou zde zastoupeny dva druhy suchopýrů, masožravá rosnatka okrouhlolistá, ostřice plstnatoplodá, bezkolenec modrý, hladinu rybníka pokrývají lekníny. Ve vodě nebo v jejím okolí pak žije zmije obecná, ještěrka živorodá, skokan štíhlý a nad hladinou poletují různé druhy šídel, my jsme navíc zaznamenali také užovky a kachny druhu polák chocholačka. Černý rybník je od roku 1966 chráněným územím o ploše necelých 4,5 hektaru, lokalitu spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny. Černý rybník je na okružní modře značené trase pro pěší turisty z Hamru na Jezeře. Stezka vede po hrázi rybníka, kde je také informativní panel a označení památky.

Naše voda, foto (Černý rybník) a fotoseriál Naše voda – Nina Havlová

24.5.2018 12.59, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >