15. 11. 2019

Světový den vody bude i příležitostí pro individuální rozbory pitné vody

Na redakci portálu Naše voda se stále častěji obracejí lidé s dotazy na kvalitu pitné vody z kohoutku, případně ve studních, v místě jejich bydliště. Příležitostí zjistit potřebné informace jsou přitom každoročně akce spojené s oslavami Světového dne vody v průběhu března.

Portál Naše voda proto v předstihu upozorňuje na ne každému známou skutečnost – totiž že mnohé vodohospodářské společnosti, ale i další organizace, nabízejí návštěvníkům v rámci různých „dnů otevřených dveří“ cenově zvýhodněné, někdy i bezplatné základní rozbory pitné vody, jejíž vzorky si s sebou občané na příslušnou akci přinesou. Seznam akcí spojených s oslavami Světového dne vody (ten připadá na 22. března, doprovodné akce ale začínají i před tímto datem a pokračují i po něm) pravidelně zveřejňujeme na našich webových stránkách – tedy ty akce, o nichž nám dají jejich organizátoři vědět nebo které si v rámci monitoringů doprovodných aktivit k oslavám Světového dne vody sami vyhledáme. Seznam akcí začneme zveřejňovat koncem letošního února.

Kvalita pitné vody je obecně v ČR jedna z nejvyšších v Evropě a tedy i na světě. Vliv na kvalitu vody vytékající ze zcela konkrétního kohoutku má ale celá řada faktorů, proto nelze korektně plošně říci, jaké přesně parametry pitná voda v konkrétní domácnosti má. Možná rizika mohou představovat zejména tři faktory ovlivňující kvalitu pitné vody z kohoutku. První z nich představuje primární zdroj surové vody, který může obsahovat nadlimitní (ne však zásadně vyšší, než stanovují předpisy) množství některých látek. Taková voda se může dočasně dostat i do oběhu, na základě výjimek, obvykle však dočasných, a navíc se mohou tyto zdroje upravit pomocí vodohospodářských technologií. Druhé možné riziko představuje nedostatečná obnova vodohospodářské infrastruktury, kdy voda z primárního zdroje je zcela v pořádku, cestou starým vodovodním potrubím se ale do ní mohou rizikové látky dostat. Třetím základním rizikem je pak stav vodovodního řadu přímo v konkrétním obytném objektu, který může kvalitu pitné vody ovlivnit doslova několik metrů před kohoutkem. To v praxi znamená, že třeba i dva sousední domy mohou mít trochu rozdílnou vodu z kohoutku, podle toho, jak kvalitními cesta se pitná voda do kohoutku dostane. Kdo tedy chce mít individuální jistotu kvality a parametrů pitné vody vytékající z individuálního kohoutku, měl by si nechat udělat rozbor této vody, byť to v drtivé většině případů není nutné.

Naše voda, foto archiv Naše voda

16.1.2016 14.33, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ETIOPIE - VODA PRO AFRIKUETIOPIE - VODA PRO AFRIKU
NADAČNÍ FOND VEOLIA

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Listopad 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1