9. 4. 2020

Středočeské cvičení k blackoutu prověří i zásobování vodou

Krajské cvičení zaměřené na hrozbu plošného výpadku dodávek proudu ve středních Čechách prověří i nouzové zásobování pitnou vodou. Při dvoudenní akci, která začne v úterý a bude patřit k největším v dosavadní historii regionu, nebude nikde vypnuta elektřina.

Domácností se tak cvičení na takzvaný blackout nijak nedotkne, řekla dnes novinářům hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Do akce se zapojí složky Integrovaného záchranného systému, obce s rozšířenou působností, oblastní nemocnice i ústřední správní úřady a energetici. Bude se odehrávat na pracovištích krizových štábů i v terénu. “Je to takové cvičení nanečisto, takže se nikdo nemusí bát. Chceme vědět, jak jsou naše složky připravené na to, kdyby došlo k rozsáhlejšímu výpadku elektřiny,” uvedla hejtmanka.

Nouzové zásobování vodou si účastníci vyzkoušejí při simulované mimořádné situaci v Pořící na Benešovsku. Zástupci obcí se například naučí ovládat mobilní úpravnu pitné vody. “Ta ukázka se nedělá tak často,” uvedl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Připomněl v této souvislosti letošní extrémní sucha, kdy se ukázalo, že zásobování vodou nemusí být samozřejmostí.

Scénář dvoudenní akce připravil hasičský sbor. První den bude zaměřen na procvičení strategického řízení při řešení simulovaného výpadku proudu a prověření platnosti scénářů a variant pro obnovu napájení. Odpoledne a druhý den budou na programu praktické ukázky nouzového zásobování vodou v Pořící a zprovoznění elektrické sítě takzvaně ze tmy pomocí plynové turbíny v elektrárně Alpiq Generation v Kladně. Součástí cvičení bude i ukázka provozu náhradního zdroje elektrické energie v kladenské nemocnici.

Starostové již dostali s předstihem brožury od společnosti ČEZ Distribuce s informacemi o postupu při mimořádných událostech. Najdou v nich i tipy, jak se na podobné krizové situace připravit.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (cvičení v Praze v roce 2016) Naše voda – Nina Havlová

3.9.2018 14.42, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3