6. 8. 2020

5.9.2019 14.26, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Stavba vodovodu a kanalizace u Zábřehu se komplikuje

Několik let plánovaná stavba vodohospodářské infrastruktury za desítky milionů korun ve Svébohově a Václavově u Zábřehu na Šumpersku se začala komplikovat. Představenstvo společnosti Vodohospodářská zařízení Šumperk (VHZ Šumperk), která má projekt včetně dotací na starost, chystanou investici nechválilo.

ČTK to dnes sdělil zábřežský starosta a člen představenstva VHZ Šumperk František John. Podle starosty Dolní Studénky a člena představenstva VHZ Šumperk Radima Sršně by takto velká investice výrazně zatížila rozpočet malé obce Svébohov. VHZ Šumperk provozuje na Šumpersku vodovody a kanalizace. Firmu vlastní tři desítky měst a obcí. Představenstvo VHZ Šumperk mělo podle Johna vylovit souhlas se smlouvami s městem Zábřeh a obcí Svébohov, které schválila jejich zastupitelstva. Svébohov se v nich zavazuje podílet se ze dvou třetin na financování čistírny odpadních vod ve Václavově, která má v tomto poměru sloužit i pro obyvatele Svébohova. Z jedné třetiny, tedy zhruba pro 200 obyvatel, by ji měl využívat Václavov, což je místní část Zábřehu. Zábřežská radnice se zavázala investovat do vodohospodářské infrastruktury ve Václavově 40 milionů korun.

Představenstvo VHZ Šumperk ale podle Johna materiál se smlouvami mezi VHZ a městem Zábřeh neschválilo. Pro návrh hlasovali pouze dva ze šesti členů představenstva, ostatní se zdrželi. “V odůvodnění členů představenstva, kteří návrh nepodpořili, jsem registroval naprosto nesprávný a neodborný názor, že je možné provést odkanalizování formou pořízení domovních čistíren odpadních vod,” uvedl John.

Několik let chystaný projekt počítá s centrální čistírnou odpadních vod, která je podle Johna z hlediska ochrany povrchových a podzemních vod tím nejlepším řešením. “Navržená struktura investice přitom uplatňuje principy meziobecní spolupráce za účelem ochrany přírody či dosažení standardního napojení na sítě pro občany,” dodal John.

Podle Sršně jsou pro Svébohov s třemi stovkami obyvatel ekonomicky výhodnější domácí čistírny odpadních vod. Kvůli připravenému projektu by se musel Svébohov zadlužit 20 miliony korun a podílet se na provozu čistírny odpadních vod. Svébohov má rozpočet pět milionů korun, ze kterého by poté musel podle Sršně ročně platit přes dva miliony korun. “Domácí čistírny odpadních vod lze pořídit do 100.000 korun, přičemž 80 procent dává fond. Znám zkušenosti starostů s domovními čističkami a jsou vesměs pozitivní,” řekl ČTK Sršeň. Podle něj se o projektu ještě bude se samosprávami jednat.

John tvrdí, že pokud by představenstvo VHZ Šumperk připravený projekt schválilo, tak by bylo možné stavební práce zahájit už letos na podzim. “Nesouhlas představenstva naopak znamená zmaření obrovského lidského i finančního úsilí do několikaleté finanční přípravy či odmítnutí dotací určených pro ochranu přírody v našem regionu ve výši 57 milionů korun,” upozornil John.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda

5.9.2019 14.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6