7.3.2017 6.19, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Stavba protipovodňové zdi v Písku začne v létě
V létě by měla začít stavba protipovodňové zdi, která bude chránit písecké sídliště Portyč. Odhadované náklady na vybudování bariéry, jejíž vizualizaci dnes představilo Povodí Vltavy, se pohybují na úrovni 50 milionů korun.
Zeď má zabránit stoleté vodě, která by z Otavy mohla největší písecké sídliště zaplavit. ČTK to řekl Petr Jelínek z odboru investic a rozvoje píseckého městského úřadu.
„Práce budou trvat přibližně rok. To znamená, že zhruba v září příštího roku bude stavba hotová,“ uvedl. Protipovodňová zeď povede od Nového mostu k Majerovu mlýnu. Jde o úsek dlouhý přibližně 600 metrů. Zeď bude dosahovat výšky přibližně 80 centimetrů, ale v případě velké vody se na ni budou moci připevnit další mobilní zábrany. V takovém případě by bariéra celkem měřila 120 centimetrů.
Na sídlišti Portyč žije na 6000 lidí. „Je to pětina obyvatel celého města, jde o největší sídliště v Písku,“ řekl Jelínek. Při povodních v roce 2002 byla Portyč jednou z nejvíce zasažených lokalit. Od té doby se v Písku o vybudování ochranné bariéry mluví. „Práce na projektu začaly v letech 2010 až 2011. Sháněli jsme zdroj financování, což se nám podařilo zajistit pomocí Povodní Vltavy. To bude hlavní investor stavby,“ uvedl.
Povodí Vltavy by mělo na projekt získat dotaci od ministerstva zemědělství ve výši 30 milionů korun. Přesné náklady na stavbu určí až soutěž o zakázku. Jelínek uvedl, že pokud by se opakovala situace z roku 2002, tak ani tato zeď Portyč zcela neochrání. „Tehdy se jednalo o pětisetletou vodu. Tu by zastavila jen dvoumetrová zeď. Ale nedovedu si představit, že by takhle vysoká zábrana kolem Otavy vedla. To by nepůsobilo příliš hezky,“ řekl.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: město Tábor
Aktuality

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik
Akt. 25.4.2025 17.13Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě