3. 8. 2020

Stát řeší podmínky vypořádání pozemků kolem jezer Most a Milada

Stát chce vypořádat pozemky u jezera Most do konce letošního roku a v okolí jezera Milada u Ústí nad Labem do konce roku 2020. Vyloučit se musí možná nedovolená podpora, zjistila ČTK. Obě jezera vznikla na místě bývalých hnědouhelných lomů. Zatímco v jezeře Most se budou lidé koupat až v příštím roce, u Milady pokračuje Dobrovolný svazek obcí ve spolupráci se státem ve zvelebování areálu.

Letos se plánuje pořízení nového mobiliáře.

O převodu pozemků a závazků z Palivového kombinátu Ústí (PKÚ) stát už několik let vede s obcemi debatu. Už na začátku byla stanovena tzv. zájmová území, která jsou předmětem vypořádání. Tato území, včetně plochy vlastních jezer, mají rozlohy několika set hektarů.

V jezeře Milada se lidé poprvé vykoupali na jaře 2015. “V oblastech obou jezer se vytváří podmínky, které jsou unikátní a které do současné doby nebyly v ČR nikde realizovány,” řekl ČTK David Hluštík z ministerstva průmyslu a obchodu.

Podmínky dalšího využití ploch se musí podle něj řešit velmi podrobně tak, aby je bylo možné později uplatnit i na jiné lokality. Těžba totiž bude postupně končit v dalších velkolomech na hnědé uhlí.

Stát s obcemi probírá nejen vlastní podmínky, ale i otázky následných nákladů souvisejících s budoucí správou a údržbou zájmových území, včetně podmínek souvisejících s případnou nepovolenou veřejnou podporou, která je potíží při případném bezúplatném převodu pozemků. Bezúplatný převod je v rozporu s právem EU. Pokud vlastníkem pozemků už nebude stát, nebude možné poskytovat prostředky na provozní činnost související s jejich údržbou.

Palivový kombinát Ústí letos plánuje kolem jezera Milada stavbu vodovodu, kanalizace a elektrických rozvodů či výstavbu mol a pontonů pro lepší přístup na vodní plochu. Mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová ČTK řekla, že v plánu je pořízení lavičky s infotabulí, kde budou umístěny fotky zaniklých obcí, či zajištění převlékacích kabinek na pláže.

Sezona na Miladě začne 18. května. “V současné době probíhá hlasování o novou turistickou známku. Věříme, že jezero Milada dostane pěkný dárek ke svým 18. narozeninám od zahájení napouštění,” uvedla Macová. Dobrovolný svazek obcí je financován pouze členskými příspěvky jednotlivých obcí, za město Ústí nad Labem je to 375.215 korun.

Termín otevření jezera Most se posunul o rok na červen 2020 kvůli nedokončeným stavebním pracím v okolí. Stavbařům komplikují práce ztížené podmínky podloží bývalého hnědouhelného lomu, je nutné stabilizovat podkladní vrstvy. V okolí se realizuje několik investic téměř za 600 milionů korun. Dokončena byla kolem jezera obnova osmikilometrové silnice Most – Mariánské Radčice. Na léto plánuje mostecký magistrát spolu se státním podnikem den otevřených dveří na jezeře.

Milada má rozlohu 252 hektarů, maximální hloubka je skoro 25 metrů. Jezero Most zatopilo plochu 309 hektarů, po obvodu měří zhruba deset kilometrů a maximální hloubka je 75 metrů.

Zdroj: ČTK, foto jezero Milada: wikimedia commons, RomanM82

4.2.2019 0.17, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6