19. 6. 2019

Specializovaná firma odstraní dehet uniklý do vody ve Vřesové

Specializovaná firma začne v nejbližších dnech odstraňovat dehet, který ve středu znečistil vody v areálu Sokolovské uhelné ve Vřesové na Sokolovsku. Jímání uniklého dehtu se zatím vlastními silami chopila Sokolovská uhelná. Dehet unikl do dočišťovací nádrže. Uvedli to dnes hasiči Karlovarského kraje a Sokolovská uhelná.

Hasiči potvrdili, že podle rozborů látky z havárie neunikly do Chodovského potoka a v současné koncentraci nejsou pro obyvatele kraje nebezpečné ani v ovzduší. Silný zápach, který od středečního večera obtěžuje lidi z Chodova a okolí, se ve vzduchu postupně rozptyluje podle klimatických podmínek.

“Podle informací společnosti Sokolovská uhelná byla příčinou technická závada na zařízení tlakové plynárny, která zpracovává hnědé uhlí pro zdejší paroplynovou elektrárnu. Následkem závady došlo k úniku plynového koncentrátu do ovzduší a částečně do zachycující nádrže na Chodovském potoce. Porucha tedy nemá žádnou souvislost se zpracováním dehtů z ostravských lagun, jak se mylně objevilo v některých médiích,” uvedl v tiskové zprávě mluvčí hasičů Martin Kasal.

Hasiči ve středu večer instalovali nornou stěnu kolem stavidla odkaliště, aby úniku látek do Chodovského potoka zabránili. Z preventivních důvodů další nornou stěnu instalovali také dál po proudu Chodovského potoka. “Výsledky měření na Chodovském potoce pod hrází dočišťovací nádrže jsou v pořádku a nepřekračují limity,” uvedl předseda představenstva Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl. Hasiči nicméně zůstanou s nornými stěnami na místě až do doby, dokud bude hrozit únik látky do Chodovského potoka, který se vlévá do řeky Ohře.

O zásahu byli informováni zástupci odboru životního prostředí i Povodí Ohře, havárií se zabývá také Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspekce už konstatovala, že bylo porušeno integrovaného povolení k nakládání se závadnými látkami, které má Sokolovská uhelná. V jakém rozsahu se tak stalo, ale bude ještě ČIŽP prověřovat, řekla odpoledne ČTK mluvčí mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Zápach z uniklých látek způsobil desítkám obyvatel Chodova bolesti hlavy, pálení v krku či v očích nebo pocity na zvracení.

Zdroj: ČTK, foto: Martin Kasal, HZS Karlovarského kraje

22.2.2019 11.06, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30