21.12.2019 15.15, Rubrika: Statistiky a kauzy
Soud rozhodl, že bude referendum k vodárenství ve Zlíně
Krajský soud v Brně rozhodl o vyhlášení místního referenda ve Zlíně k vodárenské problematice. ČTK to řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Lidé se budou moci vyjádřit, zda souhlasí s pokračováním stávajícího modelu vodárenství.
Referendum se uskuteční současně s volbami do krajského zastupitelstva na podzim příštího roku. Lidé budou v referendu odpovídat na otázku „Souhlasíte s tím, aby statutární město Zlín při výkonu své samostatné působnosti nepokračovalo ve stávajícím provozním modelu provozování vodohospodářské infrastruktury, kdy je tato infrastruktura pronajímána společnosti Moravská vodárenská a.s.?“.
Vyhlášení referenda letos v únoru zamítlo kvůli špatné formulaci otázek zlínské zastupitelstvo. Podle vedení města byly dvě ze tří otázek v návrhu referenda v rozporu s právními předpisy, město se opíralo i o vyjádření ministerstva vnitra. Lidé se mohli podle návrhu vyjádřit, zda chtějí pokračování provozního modelu, zda má město Zlín jako ovládající osoba VaK Zlín uložit vedení společnosti, aby prosazovalo samostatné provozování infrastruktury a ukončilo smlouvy s Moravskou vodárenskou, a jestli má město na nejbližší valné hromadě VaK odvolat členy orgánů VaK Zlín, zvolit nové členy a uložit jim, aby realizovali výsledky referenda.
Přípravný výbor v čele s Pavlem Sekulou, který je také zastupitelem Zlína za SPD, se poté obrátil na soud. Hlavním smyslem referenda podle Sekuly je, aby se hospodaření s vodou vrátilo do rukou měst a obcí Zlínska. Brněnský krajský soud však návrh kvůli špatné formulaci otázek zamítl. Podle rozhodnutí Nejvyššího správního soudu lze ale o jedné otázce hlasovat samostatně a brněnský krajský soud rozhodl, že na danou otázku budou obyvatelé Zlína odpovídat v referendu.
Zlínský primátor Jiří Korec ČTK řekl, že město ještě rozsudek nedostalo. „Až dorazí na město, budeme se tím zabývat a zvážíme případné další kroky,“ uvedl Korec. Primátor již dříve uvedl, že město nemá přímý vliv na vedení společnosti VaK Zlín, je pouze jejím největším akcionářem, vlastní 46 procent akcií.
Na Zlínsku funguje takzvaný provozní model, při němž se Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín starají o infrastrukturu, ale provozuje ji Veolia prostřednictvím Moravské vodárenské (MOVO).
Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda
21.12.2019 15.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy
Aktuality

Davy lidí si přišly prohlédnout vodní elektrárnu Střekov
Akt. 25.3.2023 15.20Rubrika: Čistota vody a rekreace

Tisíce lidí zamířily k přehradám ve správě Povodí Odry
Akt. 25.3.2023 15.19Rubrika: Přehrady a vodní díla