19. 9. 2020

20.6.2020 4.30, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Sněmovna zřejmě upraví pravidla pro převod státních pozemků

Sněmovna zřejmě pozmění pravidla pro prodej či převod státních pozemků v rámci novely o pozemkových úpravách. Ministr zemědělství Miroslav Toman totiž tento týden podpořil úpravy, které přijal sněmovní zemědělský výbor. Dolní komora novelu poslala do závěrečného kola schvalování.

Výbor chce novelou zrušit jedno z ustanovení, které se týká vlastníků lesů či sadů na pronajatých státních pozemcích. Výbor doporučil zrušit pasáž, podle níž Státní pozemkový fond má tyto pozemky prodat vlastníkovi trvalého porostu, který o to požádá. Nově by tak nájemci mohli pozemky získat až na základě nabídky fondu, přičemž jejich předkupní právo na pronajaté pozemky zůstane zachováno. Poslanci také chtějí upravit ustanovení o bezúplatném převodu náhradních pozemků v rámci restitucí. Oprávněné osoby by nově měly mít podle výboru dvoutýdenní lhůtu na podpis smlouvy o bezúplatném převodu. Při nedodržení nebude pozemkový úřad smlouvou vázán.

Někdejší ministr zemědělství Petr Bendl uvedl, že novela přinese efektivní způsob, jak lépe s pozemky hospodařit a jejich vlastníků se k pozemkům dostat. Pozastavil se nad tím, že na protierozní opatření bylo loni poskytnuto pouze 58 milionů korun. “Půdy je málo a voda ji dokáže stáhnout z kopců na zahrady,” uvedl v souvislosti s aktuální povodňovou situací. Poslankyně SPD Monika Jarošová doporučila novelu doplnit o ustanovení, podle něhož “v městských i venkovských oblastech se pozemkové úpravy vykonávají rovněž ve prospěch zahrádkářské činnosti a s ohledem na ni”.

Vládní novela má umožnit, aby se vodohospodářská opatření k ochraně před suchem budovala ve více na sebe navazujících katastrálních územích. Jednoduché pozemkové úpravy nebudou v širší míře než nyní vyžadovat výměny nebo převody vlastnictví pozemků.

Pozemkové úpravy umožňují podle vládního zdůvodnění navrátit krajině ekologickou stabilitu a zmírnit dopady eroze tím, že se pozemky v určitém katastru nově uspořádají. Novela by měla zajistit, že bude možné těmito úpravami reagovat na klimatické změny. Platná úprava neumožňuje efektivně řešit vodohospodářská a ekologická opatření ani opatření k ochraně půdy, tvrdí vláda.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

20.6.2020 4.30, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4