20. 5. 2019

4.12.2018 16.50, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Lodní doprava

Sněmovna stvrdila novelu, která má ulehčit lodníkům v Nizozemsku

Sněmovna přehlasovala Senát a stvrdila daňovou novelu z pera poslance ČSSD Jaroslava Foldyny, která by měla především pomoci českým lodníkům pracujícím v Nizozemsku. Senát tuto předlohu v polovině listopadu zamítl, protože by mohla zkomplikovala situaci jiných pracovníků v rámci EU. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se k daňové změně postavila neutrálně.

“Úprava nebude dopadat jenom na lodníky. Nebude výhodná zejména tehdy, pokud by zaměstnavatelské pojistné v zahraničí převýšilo to, které je odváděné v České republice,” uvedla ministryně.

Novela počítá s tím, že čeští lodníci pracující v Nizozemsku, kteří musí zdaňovat své příjmy v tuzemsku, by je od příštího roku měli zdaňovat jako hrubou mzdu navýšenou o tamní pojistné, a nikoliv o tuzemské pojistné odvedené zaměstnavatelem. Hrubá mzda by se pro stanovení základu daně z příjmů navyšovala asi o 18,5 procenta, zatímco superhrubá mzda, tedy hrubá mzda navýšená o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojistné, představuje navýšení o 34 procent.

Předloha se týká těch zaměstnanců, za které platí povinné pojištění zaměstnavatel v jiné členské zemi EU nebo ve státech tvořících Evropský hospodářský prostor. Senátor ČSSD Pavel Štohl řekl, že proti novele je i Komora daňových poradců a že její přijetí by mohlo ve svých důsledcích zkomplikovat život také tisícům českých firem, které zaměstnávají cizince z dalších zemí EU. Poukázal na to i předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale doporučil novelu přijmout. “Nebuďme papežtější než papež. Dokonalé to není, ale je to šance pro několik stovek lidí,” prohlásil.

Současný daňový zákon stanoví, že u příjmů poplatníků ze zaměstnání v zahraničí jsou základem daně tyto příjmy, ale navýšené o částku odpovídající pojistnému na zdravotní a sociální pojištění placenému zaměstnavatelem. Od tohoto zákona pak můžou poplatníci v různé míře stanovené zákonem odečíst daň zaplacenou v zahraničí.

Čeští lodníci v Nizozemsku podle informací z médií musejí v Česku doplácet dlužné daně z příjmů několik let zpětně, což řadě z nich působí finanční potíže. Podle dohody s Nizozemskem musí odvádět daně v ČR, v minulosti ale odváděli daně v Nizozemsku a česká finanční správa je po nich vymáhá.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons, Andreas Abeln

4.12.2018 16.50, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Lodní doprava

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2