16. 7. 2020

SmVaK nově napojí na veřejný vodovod řadu obcí

Moravskoslezský kraj chce dotovat zdroje vody pro obce, které by se mohly v příštím roce ocitnout „na suchu“. Informuje o tom ostravská mutace serveru iDNES.cz.

„Připravíme si rezervní fond, ze kterého bychom mohli čerpat finance na případné zásobovaní obcí pitnou vodou. Předpovědi ohledně sucha nejsou dobré a situace byla alarmující už letos, kdy mnoho obcí odebíralo vodu z přistavěných cisteren,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík a doplnil, že dotaci už kraj poskytl obcím Písek a Bukovec na Jablunkovsku. „Jedná se o 1,4 milionu korun. Starostky obou obcí nás poprosily, abychom jim pomohli pokrýt náklady na zásobování pitnou vodou,“ uvedl Havlík. Obavy z nedostatečných zásob vody nemají lidé jen v Beskydech, ale i v Jeseníkách.„Problém mají třeba chaty v odloučených oblastech, ale i obce Vyšní Lhoty, Komorní Lhotka nebo Petrovice na Jesenicku, které už signalizují, že budou potřebovat v příštím roce pomoci,“ popsal Havlík. Ohrožené obce jsou zásobovány většinou ze studen nebo vrtů. Právě ty v období sucha podle odborníků vysychají nejdříve.

Jablunkov, Návsí, Bystřice nad Olší, Hrádek, Písečná, Košařiska nebo Vendryně. Všechny tyto obce by se do poloviny příštího roku měly napojit na oblastní vodovod Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK). „Ten umožní čerpání vody z centrálního systému přes vodovodní síť Třince a Vendryně jedním směrem do vodojemu pro Bystřici nad Olší a druhým směrem stávajícím potrubím zpětně do nového vodojemu Milíkov,“ uvedl mluvčí SmVaK Marek Síbrt a doplnil, že stavba si vyžádá přes 44 milionů korun.

Podle technického ředitele Povodí Odry Petra Březiny je v současné době sice situace stabilizovaná, ale například přehrada Olešná bude podle něj do konce února bez vody. Kraj proto poprvé po čtyřiceti letech povolil snížit odtoky z vodních nádrží téměř o polovinu. „Snížily se tak ovšem průtoky na Ostravici, Odře i Lučině. Stav v řekách ale pravidelně kontrolujeme a zatím nedošlo ke snížení kvality vody nebo k úhynu živočichů,“ pokračoval Březina s tím, že stávající opatření na přehradách zajišťují dostatek vody do června roku 2016. „Pokud by situace sucha přetrvávala, budeme muset na jaře znovu přeorganizovat systém odběrů,“ upozorňuje Březina.

Zdroj: http://ostrava.idnes.cz,  (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

5.1.2016 9.47, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2