18. 9. 2020

Rybníky na Vysočině trápí nedostatek vody

Třetina rybníků spravovaných Moravským rybářským svazem v Třebíči zůstala po loňském suchu bez obsádky. Ztráty z prodeje ryb budou ve statisících, řekl ČTK jednatel rybářů Lubomír Máca.

“Na kaskádě pěti rybníků Jidáše byl jeden z nich už v kritickém stavu, měli jsme tam nějaké úhyny, takže jsme ho museli minulý týden přelovit. Už jsme taky provzdušňovali asi dvouhektarový rybník Vitikrom,” řekl jednatel rybářů z Žirovnice Zdeněk Ježek. Ve vedení místní organizace Českého rybářského svazu je 14 let, podobně špatný rok nepamatuje. “Kdekoli jinde pršelo, tak Žirovnici se to vyhnulo. Třetinu z 20 hektarů rybníků, které obhospodařujeme, jsme letos ještě na plný stav vody nenapustili, někde chybí i třetina vodního sloupce,” řekl Ježek.

V Třebíči se Moravský rybářský svaz stará o asi 45 hektarů rybníků, třetina je bez ryb. Při prodeji tak rybáři přijdou o asi deset tun kaprů. Máca ztrátu odhaduje na více než 600.000 korun. “Některé rybníky máme dokonce úplně bez vody. Ale kde voda je, zůstávají kyslíkové hodnoty na únosné míře,” řekl Máca. Kritické podle něho bude období v polovině srpna, kdy se rychle zkracuje den a s úbytkem světla klesá i kyslík vznikající díky fotosyntéze.

“Nám trochu pomohla bouřka v polovině týdne, přítoky z potoků jsou ale malé. Kyslík měříme každý den, zatím to vychází,” řekl Jan Zedník za rybáře z Náměště nad Oslavou, kde oproti loňsku prozatím provzdušňovat rybníky nemuseli. Havlíčkobrodské rybáře možná na dvou z 30 obhospodařovaných rybníků provzdušňování brzy čeká. “Příčinou je jednoznačné nízký stav vody. Nic do rybníků nepřitéká,” řekl předseda havlíčkobrodských rybářů František Zamazal.

Potřebná hodnota kyslíku je závislá na druhu chovaných ryb, pohybuje se přibližně mezi jedním a dvěma miligramy na litr vody.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (největší rybník Vysočiny – Velké Dářko) Naše voda – Nina Havlová

 

27.7.2018 14.19, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4