22. 9. 2020

19.5.2020 10.46, Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Rožnov chce kvůli suchu méně sekat trávu a využít vodu z chodníků

Radnice v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku chce kvůli suchu sekat trávu na větší výšku a méně často a odvádět vodu z chodníků do zelených ploch. V letošním roce se začne prověřovat i možné využití dešťové vody z budov, které vlastní město, sdělila ČTK mluvčí radnice Petra Graclíková.

Při rozsáhlejších rekonstrukcích se město snaží například instalovat žlaby, využít vhodné spádováni či sklon komunikace. “V letošním roce vyzkoušíme nový způsob odvádění dešťových vod z chodníků. Voda, která nám naprší na chodník, nepoteče do kanálů, ale bude vhodně upraveným sklonem chodníku odvedena do přilehlé zeleně,” uvedl Drahomír Janíček z odboru správy majetku. Město se zabývá také údržbou travnatých povrchů. “Plánované je sečení trávy na větší délku, což znamená, že tráva při případném dešti pojme více vody a udrží v sobě déle vlhkost. Pocitově poté sníží teplotu okolního vzduchu. Stejně jako v loňském roce, vytipujeme lokality, kde je možné sekat trávu méně často. Primárně to však budou místa, kde se nepohybuje velké množství lidí a zejména dětí,” uvedl vedoucí oddělení komunálních služeb Miroslav Kovář.

Město chce také využívat dešťovou vodu z budov, které vlastní. “Jsme si vědomi faktu, že tuto vodu je možné využívat například na zalévání a ušetřit tak velké množství peněz nebo vodu vsakovat a udržet tak vlhkost v půdě. Věřím, že bychom to již v příštím roce mohli vyzkoušet i v praxi,” uvedl místostarosta Jan Kučera. “Všichni vnímáme, že sucho dopadá i do Beskyd a Rožnova. Město reaguje a letos bude reagovat zase více,” uvedl Kučera. Chystají se i dlouhodobější opatření. “Při pozemkových úpravách se snažíme vždy maximálně zakomponovat způsoby, jak zadržet srážkovou vodu. Zohledňujeme samozřejmě finanční náklady s výslednou efektivitou a chceme najít co nejvýhodnější řešení. Je nutné připravit koncepční dokument pro zelenou infrastrukturu a dle něj postupně začít překládat sítě či je optimalizovat,” uvedla místostarostka Kristýna Kosová.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

19.5.2020 10.46, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4