28. 5. 2020

Rekonstrukce rybníka v Žizníkově je skoro hotová

Rekonstrukce rybníka v České Lípě – Žizníkově, která měla poškozenou hráz tak, že z nádrže neustále odtékala voda, je téměř hotová. Zbývá už jen dokončit několik úprav v okolí, uvedla mluvčí České Lípy Kristýna Brožová.

„Rybník Žizníkov jsme vytipovali jako ideální pro vytvoření další příměstské rekreační zóny pro obyvatele České Lípy. Původně jsme chtěli především upravit okolí rybníka. Při hlubší prohlídce jsme však zjistili, že rybník potřebuje generální rekonstrukci. S tou jsme začali v říjnu loňského roku, hotovo bychom měli mít na konci března. Pracujeme v podstatě neustále, krátkou přestávku jsme měli jen v prosinci,“ řekl místostarosta České Lípy Jiří Kočandrle.

Před tím, než se dělníci pustili do práce, museli rybník zcela vypustit. Poté přišlo na řadu částečné odbahnění, do bezpečí putovali také chránění živočichové a rostliny, které v rybníce žijí či rostou.  Pak začali dělníci s nutnou opravou hráze, výpustního zařízení a bezpečnostního přelivu. Strana rybníka, na které se nachází právě hráz a další nezbytná zařízení, je tak nyní nově vydlážděna přírodními kameny, terén v okolí rybníka je krásně vyrovnaný. Aby se dala vodní nádrž obejít kolem dokola, přibyly na obou stranách dvě dřevěné lávky, po kterých pohodlně přejdou i maminky s kočárky.

Kromě oprav, které se týkaly přímo samotného rybníka, se změn dočkal také malý lesík, který s rybníkem sousedí. V něm je nyní široká, udusaná lesní cesta pro pěší. Les navíc čekají v průběhu března nové podsadby, které by měly pomoci jej oživit.

„Chystáme se také nainstalovat nové rozcestníky, aby se lidé v lese lépe vyznali. Přímo u rybníka pak budou stát do konce tohoto týdne nové lavičky, k nim později přibudou dvě informační tabule. Na té první budou informace o vzácných rostlinách, na druhé si lidé zase přečtou, jací chránění živočichové v žizníkovském rybníce a v jeho okolí žijí,“ upřesnil Petr Kreisinger, jednatel společnosti Městské lesy Česká Lípa, jejíž pracovníci mají terénní úpravy v okolí žizníkovského rybníka na starosti.

Výhodou je, že se lidé k nově vzniklé rekreační zóně pohodlně dostanou také jinak, než autem po hlavní silnici. Pokud se někomu líbí delší poznávací procházky, budou moci v létě vyrazit již ze Svárova z Hubertovy stezky, která se v letních měsících nově propojí s pěšinou okolo žizníkovského rybníka. Ti, kteří mají rádi delší procházky nebo vyjížďky na kole, se k rybníku dostanou po cyklotrase z České Lípy, která přímo okolo rybníka vede do Heřmaniček. Když poté z Heřmaniček přejedou do Vlčího Dolu, mohou se u místního nádraží napojit na cyklostezku, po které pohodlně dojedou zpět do České Lípy.

Naše voda, foto: město Česká Lípa

 

 

12.3.2014 9.02, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31