12. 7. 2020

14.8.2015 0.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Řeka v Coloradu se po silném zamoření vrátila do původního stavu

Kvalita vody v řece Animas na jihozápadě amerického státu Colorado se vrátila do stavu, v němž byla před tím, než byla kvůli činnosti pracovníků federální Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) zamořena toxiny z opuštěného zlatého dolu. Sdělila to ve středu EPA a potvrdili to zdravotničtí činitelé státu Colorado. Do řeky uniklo z dolu 11,3 milionu litru vody obsahující těžké kovy a další toxiny a řeka se zbarvila do hořčicově žluté barvy.

Úředníci ministerstva zdravotnictví Colorada oznámili městu Durango, které je nejblíže po proudu od úniku toxické vody do řeky, že kvalita vody se vrátila na bezpečnou úroveň. Durango tak může z řeky znovu čerpat vodu pro pitné účely.

Na počátku týdne guvernér Colorada John Hickenlooper vyhlásil v okolí řeky stav přírodní katastrofy. K úniku došlo 5. srpna, když opuštěný důl Gold King Mine zkoumali pracovníci EPA a nedbalostí znečištěnou vodu vypustili. Agentura to podle amerického tisku sdělila veřejnosti až 24 hodin po úniku, kdy už byla řeka žlutá a zapáchala.

Šéfka EPA Gina McCarthyová ve středu také nařídila regionálním úřadům své agentury, aby okamžitě zastavili další zkoumání starých dolů, dokud nebude vypracovaná nezávislá zpráva o nehodě. “EPA přebírá plnou zodpovědnost za tento incident,” dodala McCarthyová při návštěvě Duranga.

Rozředění postupně snížilo koncentrace toxinů v řece na běžnou úroveň. Těžké kovy a další látky se ale podle expertů usadily v sedimentech na dně, odkud se mohou opět dostat do proudu při bouřích nebo povodních, uvedla agentura Reuters.

Ve znečištěné vodě byly mimo jiné olovo, rtuť, kadmium nebo arzén. Žlutá voda se dostala z řeky Animas do řeky San Juan a až do sousedního Nového Mexika, kde byl rovněž vyhlášen stav přírodní katastrofy.

Přísná opatření v souvislosti s únikem přijali i představitelé kmene Navajo, který žije v oblastech Nového Mexika, Utahu a Arizony. Federální vláda by podle nich měla být pohnána k zodpovědnosti. Jak ale poznamenal list The Wall Street Journal (WSJ), podle zákona z roku 1980 mají pracovníci EPA imunitu vůči trestnímu postihu, pokud svou nedbalostí při sanačních pracích způsobí havárii.

Z tisíců starých zlatých dolů v okolí Duranga unikají do prostředí už více než století malá množství odpadních látek z pozůstatků těžby. Místní obyvatelé a úřady se ale brání vyhlášení území za oblast určenou k rozsáhlému, federálně řízenému čištění právě kvůli riziku podobných případů. Někteří z obyvatel v souvislosti s únikem dali úřadu EPA přezdívku Agentura pro znečištění životního prostředí.

Zdroj: ČTK, foto:wikimedia commons,  Timthefinn

14.8.2015 0.15, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2