25. 5. 2019

7.8.2018 6.26, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony

Půjčovny lodí na Orlici nemají o zákazníky nouzi

Navzdory suchu si provozovatelé půjčoven lodí na řece Orlici v Královéhradeckém kraji na nezájem lidí nestěžují. Vyplynulo to z ankety ČTK. Vodáci v kraji nejčastěji míří na Orlici, nejvytíženější úsek je mezi Kostelcem nad Orlicí a Krňovicemi.

“Vody je samozřejmě méně, ale klientů máme stále dost. Se sezonou jsme spokojení. Zájem o půjčení lodí je hlavně od pátku do neděle. Jezdíme už od Kostelce nad Orlicí, který je nad námi proti proudu,” řekla ČTK Lucie Skalická z půjčovny lodí v Týništi nad Orlicí. Odhadla, že voda v Orlici v Týništi je asi na 60 procentech normálu. “Většina lidí sjíždí Orlici od Týniště do Krňovic. Kvůli nižšímu stavu vody pouštíme už jen plastové lodě, nafukovací ne,” řekla Skalická.

V Kostelci nad Orlicí na Divoké Orlici asi 13 kilometrů výše proti proudu nad Týništěm má půjčovnu Libor Borůvka. “Za deset let, co tu máme půjčovnu, se ještě nestalo, aby řeka nebyla sjízdná. Objevují se poplašné zprávy, které akorát lidi odrazují. Mohu ujistit všechny, že každý den lodě půjčujeme, vím, jak řeka vypadá. Klienti se občas zmiňují, že na nějaké mělčině musí loď kousek přetáhnout, když netrefili ideální stopu. To ale k vodní turistice patří. Na rozdíl od dlouhých řek, jako třeba Vltava, si u nás půjčují lidé lodě jen na den nebo dva,” řekl ČTK Borůvka. Podle něj je zájem o půjčování lodí dokonce vyšší než loni. “Žádné drama se nekoná, sezona je, jak má být. Zažili jsme sezonu, kdy bylo vody ještě méně než letos. Dá se sjíždět i Tichá Orlice,” řekl Borůvka.

Podle vodohospodářů jsou nicméně stavy vody v hradeckém kraji ve vodních tocích pod dlouhodobým normálem. Pavel Jansa z Povodí Labe ČTK řekl, že průměrný srpnový průtok Orlice v Týništi, kde se měří 30 let, je 11 krychlových metrů vody. “Nyní jsme tam na necelých 30 procentech srpnového normálu,” řekl Jansa. Podle něj jsou na tom jiné podobně velké řeky v kraji, kde se dlouhodobě měří průtok, ještě hůře. “Řeky obecně jsou pod dlouhodobým průměrem. Od roku 2014 existuje srážkový deficit a neustále se prohlubuje,” dodal Jansa.

Kromě Orlice mohou vodáci v Královéhradeckém kraji vyrazit i na další řeky. Podle vodáckého webu není však sjízdný horní a střední tok Labe, stejně tak i Úpy a Metuje a také většina toku Cidliny.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

7.8.2018 6.26, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2